ЕЦБ и БНБ договориха валутно споразумение за 2 милиарда евро
Европейската централна банка и Българската народна банка се договориха да сключат предпазно валутно споразумение (суап линия), за да осигурят ликвидност в евро на българската финансова система. Това се посочва в прессъобщение на Българската народна банка.
Съгласно новата суап линия БНБ ще може да вземе до 2 милиарда евро в замяна на български левове.
Максималният падеж за всяка изтеглена сума ще бъде три месеца.
Суап линията ще остане в сила до 31 декември 2020 г., освен ако не бъде удължена, се посочва още в съобщението.
България се подготвя за участие във валутния механизъм (ERM II), което е предпоставка за дадена държава-членка да се присъедини към еврозоната, припомнят още от БНБ.
По-рано днес българският министър председател Бойко Борисов разговаря с председателя на Европейската централна банка Кристин Лагард.
Двамата обсъдиха възможностите за справяне с последиците от COVID-19 и необходимостта от общ европейски финансов отговор на негативните отражения от пандемията.
Кристин Лагард поздрави премиера Борисов за предприетите социално-икономически мерки с цел подпомагане на българския бизнес по време на извънредното положение.
Бойко Борисов заяви пред Лагард, че страната ни отпуска 4,5 млрд. лв. ресурс в полза на малкия и средния бизнес, самонаетите и за хората, които са в неплатен отпуск за периода на кризата под формата на финансови инструменти.
Премиерът Борисов и председателят на ЕЦБ Лагард приветстваха установяването на суапова линия между ЕЦБ и БНБ за осигуряването на ликвидност в евро.
“Това е голяма подкрепа за България и гаранция за допълнителна стабилност на валутния борд, който в ситуация на криза трябва да бъде максимално защитен“, подчерта в разговора българският премиер.
Той заяви още , че приемането на страната ни в чакалнята на еврозоната ще бъде от изключителна полза за икономиката ни и добави, че общият банков контрол е гаранция за прозрачността на работата и на българските банки. Премиерът Борисов акцентира и върху конкретните стъпки и усилия, които правителството, банковият сектор и надзорът у нас реализират в процеса по подготовката.