Безспорно е, че българската икономика не може да остане безкрайно дълго в карантинен режим. Следим всеки ден данните, правим анализи. Това заяви в студиото на предаването "Панорама" по БНТ вицепремиерът Томислав Дончев.

"Ако някой трябва да се гордее, това е българското общество, което по-скоро се справя. Надявам се колкото се може по-скоро да се либерализират мерките, това ще се случва поетапно", подчерта Дончев.

Той изрази надежда, че като общество ще успеем да избегнем най-злощастния сценарий, в който можем да влезем - към момента да се справяме, но свръхокуражени да подценим заразата и тя да ни удари.

"Всяко трудно време преподава уроци, дано да сме достатъчно добри ученици да ги научим. В епицентъра на кризата не съм сигурен, че е време за уроци, но си позволявам да мисля и за това", заяви вицепремиерът.

По думите му между 55-60% от икономиката работи

"Този, който има поръчки, работи. Има цели сектори, които са замръзнали в момента", заяви Дончев.

По думите му България в средносрочен план ще има добри перспективи. Стратегически резерв от индустрии трябва да остане в Европа, България има шансове, тъй като е съхранила подобни индустрии - например текстила, макар и в ограничени мащаби.

Икономиката се подготвя за дълбока, но краткотрайна рецесияИкономиката вероятно ще се свие със 7.8% през 2020 г., при очакван приблизителен спад от 16% на тримесечна база през второто тримесечие на годината


Дончев определи като опростена системата за подпомагането на фирмите в кризата. Той е убеден, че за малките фирми това ще бъде реална помощ, с широка възможност какъв тип разходи могат да се покриват, като страната ни работи по модел, който се прилага и в други държави.

"Парламентът може да вземе пример от други колективни органи и депутатите да заседават дистанционно", каза още Томислав Дончев. По думите му ефективността на онлайн заседанията в Министерския съвет не е намаляла.

"Не е моя работа да давам акъл на българския парламент", коментира вицепремиерът.