БВП на еврозоната с рекорден спад от 3.8% за тримесечие
Икономиката на еврозоната се е свила с 3.8% през първото тримесечие на годината, в сравнение с последните три месеца на 2019 г., след като пандемията от коронавирус засегна сериозно бизнес активността в региона.
Предварителните стойности от днес са най-ниските, откакто започва да се води подобна статистика през 1995 г., обявиха от европейската статистическа служба. Анализаторите, участвали в проучване на Reuters очакваха свиване на икономиката с 3.5%.
Еврозоната е един от най-силно засегнатите региони от Covid-19. Германия, Франция, Испания и Италия, които са четирите най-големи икономики в еврозоната, са и сред шестте най-силно засегнато държави от коронавируса. Строгите мерки в по-голяма част от еврозоната означаваха, че всички несъществени услуги бяха блокирани за няколко седмици.
Италия бе първата европейска страна, която въведе национална карантина, от 10 март.
Френската икономика се е свила с 5.8% през първите три месеца на 2020 г. в сравнение с последното тримесечие на 2019 г., според местната статистическа служба. Това е най-резкият спад от 1949 г. насам, откакто се води статистика.
Втората най-голяма икономика в Европа отчете спад от 0.1% през последното тримесечие на 2019 г., а свиване в две последователни тримесечия означава, че Франция технически е в рецесия.
Страната ще облекчи част от мерките от 11 май. Някои анализатори обаче смятат, че Франция ще се сблъска с много по-големи икономически предизвикателства от съседна Германия.
“Освен по-строгите мерки, по-големият сектор на услугите и по-малката финансова реакция ще допринесат за това Франция да се справи по-тежко с кризата от Германия,” казва Флориан Хенсе, икономист в Berenberg, цитиран от CNBC.
Междувременно нови данни показаха, че продажбите на дребно в Германия се свиват с най- бързи темпове през март от януари 2007 г. От германската статистическа служба информираха, че продажбите на дребно падат с 5.6% през миналия месец.
Германия отвори някои бизнес в сферата на търговията в края на април, но вчера правителството обяви, че страната е на път към най-тежката си рецесия от Втората световна война насам. Берлин занижи прогнозата си за БВП за 2020 до спад от 6.3%, след като през януари прогнозираше ръст от 1.1%.
Испанската икономика се свива с 5.2% през първото тримесечие на 2020 г. Спадът е по-голям от очакваното от анализаторите понижение с 4.4%, според Reuters.
Отделни данни от Евростат днес показаха, че безработицата в еврозоната нараства до 7.4% през март, в сравнение със 7.3% през февруари. Новите данни също така показаха, че инфлацията може да се понижи до 0.4% през април, в сравнение с 0.7% през март.
Инфлацията е важен индикатор за Европейската централна банка, чиято основна за дача е да осигурява ценова стабилност.
Преди минути ЕЦБ обяви, че оставя лихвените си нива без промяна, в условията на сериозна икономическа криза в еврозоната.
От ЕЦБ обаче облекчиха условията за банките и потвърдиха отново, че са готови да изкупуват още държавни облигации, ако е необходимо.
ОТ ЕЦБ вече пуснаха в действие огромен пакет от стимули с цел смекчаване на част от икономическите сътресения. През март централната банка започна да изкупува държавни облигации като част от пакет на стойност 75 млрд. евро и ограничи разходите за търговците банки, за да подкрепи кредитирането.