Акциите, златото и петролът поскъпват в началото на седмицата
Азиатските акции последваха фючърсите на щатския индекс S&P 500 нагоре днес, а цените на петрола нараснаха до петседмичен връх, след като усилията на страните за отваряне на икономиките предизвикаха надежди, че светът е по-близо до излизането от рецесия.
Лятно време посреща по-голяма част от света, който излиза от блокадите, свързани с коронавируса, като епицентровете на зараза от Ню Йорк до Италия и Испания постепенно вдигат ограниченията, които държаха милиони хора по домовете им в продължение на месеци.
“Икономиките на Европа и САЩ вероятно са достигнали дъно през април и сега бавно започват да се съживяват,” казва икономистът от Barclays Кристиан Келър, цитиран от Ройтерс.
“Изнасяните данни от повечето икономики обаче очертават размерите на свиването, като има рискове от по-дълготрайни последствия, което може да се отрази на възстановяването.”
Председателят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл подходи предпазливо в свое интервю през уикенда, като заяви, че икономическото възстановяване на страната може да продължи далеч и през следващата година, а пълното завръщане на икономиката може да зависи от създаването на ваксина.
100 долара, които можеха да променят живота виРъст от 1177 пъти на инвестицията ви
Късно вчера Пауъл посочи, че вероятно ще са необходими още между 3 и 6 месеца, в които правителството да помага на семействата и компаниите.
Изнесените в петък данни показаха, че продажбите на дребно и промишленото производство падат през април, а щатската икономика върви към най-голямото си свиване от Голямата депресия насам.
Данни от Япония от днес потвърдиха, че третата най-голяма икономика в света е изпаднала в рецесия през първото тримесечие на годината и върви към най-сериозния си икономически спад след Втората световна война.
Несигурността се засилва и от търговското напрежение между САЩ и Китай, след като от Пекин обявиха, че са против най-новите рестрикции срещу производителя на телекомуникационно оборудване Huawei.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI бележи ръст от 0.4% днес. Японският Nikkei отчита повишение от 0.6%, докато при индекса на китайските сини чипове CSI300 то е от 0.3%.
E-Mini фючърсите на щатския индекс S&P 500 нараснаха с 1.1%, въпреки че предстоящите тази седмица отчети от редица щатски компании в сферата на търговията на дребно се очаква да обрисуват мрачна картинка.
Фючърсите на EUROSTOXX 50 добавиха 1.5%, докато тези на FTSE бележат повишение от 1.4%.
Дилърите обсъждат евентуално лекарство за COVID-19, разработено от Sorrento Therapeutics, чиито акции поскъпнаха в петък.
Друго събитие на фокус ще бъде първият аукцион на министерството на финансите на САЩ за 20-годишни облигации в сряда. От министерството планират да емитират дълг за рекордните близо 3 трлн. долара през настоящото тримесечие.
Засега пазарът поглъща безпроблемно лавината от нов дълг, като лихвата по 10-годишните книжа се движи в тесен рейндж около 0.64%.
Доларът също се търгува в рейндж, като статутът му на валута убежище го подкрепя като цяло. Доларовият индекс за последно беше на ниво от 100.380, след като миналата седмица нарасна с 0.7%.
Еврото се търгува без промяна на ниво от 1.0826 спрямо долара, докато щатската валута поскъпва леко спрямо японската йена до 107.10.
Британският паунд падна до седемседмично дъно при 1.2073 спрямо долара, след като главният икономист на Централната банка на Англия заяви, че финансовата институция разглежда опции като отрицателни лихви и изкупуването на по-рискови активи с цел подкрепа на икономиката.
На суровинните пазари, ликвидността от страна на централните банки, в комбинация с рекордно ниските лихвени проценти, повишиха цената на златото до седемеседмичен връх. Скъпоценният метал за последно поскъпваше с 1.2%, до 1 762 долара за тройунция, като среброто и паладият също поскъпват.
Цените на петрола нараснаха, след като търсенето се повиши с облекчаването на ограниченията за пътуване по света.
Фючърсите на петрола се оскъпиха с 96 цента, до 33.46 долара за барел, докато цената на щатския лек суров петрол нарасна с 98 цента, до 30.41 долара за барел.