Шефът на Фед: Щатската икономика може да се свие с над 30%
Щатската икономика може да се свие с над 30% през второто тримесечие, но тя ще избегне срив, подобен на депресия в дългосрочен план, заяви председателят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл в телевизионно интервю.
Шефът на централната банка на САЩ също така призна, че данните за безработицата ще наподобяват много на тези през 30-те години на миналия век, когато безработицата достигна връх от 25%.
Според него обаче естеството на настоящия икономически спад, в комбинация с динамиката и силата на финансовата система, би трябвало да подготвят почвата за значително възстановяване.
На въпрос дали безработицата ще бъде 20% или 25%, Пауъл казва, че “има няколко възможни варианта, но тези данни отговарят на това къде може да бъде пикът.” На въпрос дали САЩ върви към “втора депресия,” той отговаря: “Въобще не смятам, че това е вероятно. Има някои фундаментални разлики.”
В част от интервюто, която не е излъчена, Пауъл казва, че свиването на икономическия растеж “може лесно да достигна над 20 или над 30%,” според данни на CBS.
Според Пауъл растежът може да се завърне през третото тримесечие на годината.
“Мисля, че има голяма вероятност за положителен икономически растеж през третото тримесечие. Смятам, че очакванията за ръст на икономиката през второто полугодие са разумни,” каза още Пауъл.
“Бих казал обаче, няма да се върнем бързо там, където бяхме. Няма да се върнем на предишните нива до края на годината. Това е малко вероятно да се случи.”
Сред факторите, които според него са различни - от тези при ерата на Депресията до активно действащия Фед и Конгрес, който вече прие спасителни средства за близо 3 трлн. долара и обмисля още стимули.
Причината за този спад също така не е балон при активите или друга фундаментална причина, а по-скоро самоналожено икономическо замразяване вследствие на усилията в борбата с коронавируса.
Тези усилия доведоха до това, че 36.5 милиона американци подадоха заявления за помощи при безработица през последните два месеца, а нивото на безработицата в момента е 14.7% с тенденция да се покачва.
“В настоящия случай имаме правителства и централни банки по света, които реагират с огромна мощ и много бързо. Всички тези неща сочат, че спадът, макар и рязък, ще е много по-кратък, отколкото през 30-те години на миналия век.”