В Нова Зеландия: 4-дневна работна седмица в подкрепа на туризма
Четиридневната работна седмица се обсъжда от много икономисти като начин за постигане на по-добър баланс между работата и личния живот.
В много компании от различни държави тя е изпробвана под една или друга форма с променлив успех още преди избухването на пандемията от COVID-19.
Сега обаче премиерът на Нова Зеландия Джасинда Ардерн обмисля въвеждането на четиридневна работна седмица като инструмент в подкрепа на местната икономика и най-вече на туризма, пише CNN.
През последните седмици карантината, въведена в много държави по света, доведе до драстичен спад на туристическите пътувания.
"Напоследък много хора предлагат в страната да се въведе четиридневна работна седмица. В крайна сметка, това решение трябва да се вземе от работодателите и техните служители, но в идеята има смисъл, от гледна точка на вътрешния туризъм, защото хората ще разполагат с много по-голяма свобода и гъвкавост при планирането на своите пътувания и ваканции", заяви Ардерн.
Тя припомни, че 60% от приходите на местната туристическа индустрия идват именно от вътрешни пътувания.
"Има много неща, на които пандемията от COVID-19 ни научи, но едно от най-важните е свързано с повишаването на гъвкавостта и продуктивността, когато хората работят от вкъщи", заяви още премиерът на Нова Зеландия.
Тя призова работодателите да помислят за варианти, при които натоварването на служителите може да бъде разпределено в по-малко дни.
CNN припомня, че новозеландските компании не са чужди на идеята за четиридневна работна седмица.
Още през 2018 г. беше организиран пилотен проект в няколко държавни учреждения, които се опитаха да осигурят по-голяма гъвкавост на работното време за своите служители.
Компанията Perpetual Guardian, която се занимава с изготвяне и управление на завещания и недвижими имоти, също проведе двумесечен експеримент с въвеждане на четириседмична работна седмица за служителите си през 2018 г. Той се оказа толкова успешен, че ръководството реши да запази този режим на работа за повечето си служители.
Поддръжниците на по-кратката работна седмица се увеличават и извън границите на Нова Зеландия, припомня още CNN. Американският технологичен гигант Microsoft, например, миналата година експериментира със затваряне на всичките си офиси в Япония във всеки петък през месец август.
Резултатите бяха обещаващи - въпреки че присъствието на служителите в офиса се понижава драстично, производителността на труда, измерена като продажби на човек от екипа, отчита увеличение от близо 40%, в сравнение със същия месец на предходната година.