Готова ли е ЕЦБ да отвори отново печатницата за пари?
Инфлацията в еврозоната се понижи до най-ниските си нива за последните четири години, което кара анализаторите и пазарните участници да прогнозират нови монетарни стимули от страна на Европейската централна банка, пише Bloomberg.
Индексът на потребителските цени отчита минимален ръст, а икономиката на Стария континент изпада във все по-дълбока рецесия. На този фон икономистите, анкетирани от Bloomberg, очакват от ЕЦБ да обяви нова серия от извънредни покупки на дългови ценни книжа.
Мнозинството от тях очакват ръст на стимулите с поне 500 млрд. евро, което означава, че общият им размер за тази година ще достигне 1.6 трлн. долара.
Днес бяха публикувани данните за годишната инфлация в еврозоната, която през април достига ниво от едва 0.1%. Единствено цените на хранителните стоки бележат по-силен ръст, най-вече заради затруднените доставки по време на карантината, но в същото време цените на енергийните продукти падат с цели 12% - най-силното им понижение за последното десетилетие.
Евентуалното увеличаване на директните покупки на облигации от финансовите пазари ще засили ролята на ЕЦБ в икономическото възстановяване на европейската икономика след кризата.
Освен това то ще осигури своебразен "таван" за лихвите по държавните ценни книжа - нещо важно, на фона на амбициозния план на Европейската комисия за емитирането на общоевропейски облигационен заем.
Макроикономическите данни засега потвърждават мрачните прогнози на президента на Европейската централна банка Кристин Лагард. Тя прогнозира, че икономиката на еврозоната ще се свие с между 8% и 12% през 2020 г.
Повечето икономисти, анкетирани от Bloomberg, очакват програмата за директни покупки на облигации да бъде продължи и през 2021 г.