Азиатските акции отчитат предпазлив ръст днес
Азиатските акции бележат ръст днес, след като фокусът на инвеститорите върху перспективите за възстановяване на световната икономика след коронавируса надделя над познатите опасения около отношенията между САЩ и Китай и сериозността на икономическите поражения.
На апетита към риск в световен мащаб обаче навреди американският президент Доналд Тръмп, който заяви, че ще използва сила, за да сложи край на протестите в американските градове, което остави фючърсите на щатските индекси в негативна територия по време на азиатската сесия.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI, който вчера записа най-добрия си ден от два месеца, днес нараства с 0.3%. Доларът вчера отчете сериозни понижения, но днес се стабилизира, а държавните облигации поскъпнаха.
Седмицата започна с поскъпване на по-рисковите активи и на акциите в световен мащаб, след като американският президент Доналд Тръмп реагира на случващото се в Хонконг със заплахи, а не с нови мита.
Появилата се информация за заповед за спиране на поръчките на соя от САЩ обаче отново породи опасения от търговски спорове между Вашингтон и Пекин.
Световните пазари на акции скачат с близо 36% от дъната от март вследствие на надеждите за бързо възстановяване от пандемията, която отне живота на близо 375 000 души и смаза световния икономически растеж.
Японският Nikkei днес нараства с 1% - до най-високото си ниво от края на февруари, а индексите в Сеул, Тайпе и Хонконг също записаха повишения.
Пазарите на валути и облигации си поеха глътка въздух, а считаният за валута убежище долар се отдалечи от многомесечни дъна спрямо повечето основни валути, което пък понижи лихвите по държавните облигации.
Австралийският и новозеландският долари поевтиняха с по 0.3% след ръста от вчера. Доларовият индекс пък отчита леко повишение от 11-седмичното дъно от вчера.
Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации се понижи с около 1 базисен пункт до 0.6526%.
Вълната от недоволство в САЩ след смъртта на Джордж Флойд, който почина в Минеаполис, след като бял полицая притискаше с коляно врата му към земята близо девет минути, изглежда все още не влияе на нагласите на инвеститорите в световен мащаб.
Въпреки това протестите доведоха до въвеждането на вечерен час в десетки американски градове и до ескалация на расовото напрежение, което, според някои анализатори, е поредното препятствие за икономическото възстановяване и дори е предпоставка за втора вълна на коронавируса.
Фючърсите на щатския индекс S&P500 отчитат 0.5% понижение в азиатската търговия.
Около 40 милиона американци са изгубили работата с от средата на март, а много щати в момента облекчават мерките.
Фючърсите на петрола се стабилизираха, като трейдърите очакват да видят дали големите производители ще се споразумеят за допълнително намаляване на производството по време на срещата на ОПЕК+ по-късно през седмицата.
Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпнаха с 0.4%, или 15 цента за барел, до 38.47 долара, докато цената на тези на щатския лек суров остана без промяна на ниво 35.44 долара за барел.
Спот цената на златото запазва позиции при 1 739.36 долара за тройунция.