Най-скъпите градове за чуждестранни служители през 2020 г.
Ашхабад е вторият най-скъп град в света за чуждестранни работници, според тазгодишната класация на консултантската компания Mercer.
Хонконг запазва първото си място, въпреки почти неспирните протести, откакто беше обявен за "най-скъп" през миналата година.
Това поражда повече въпроси, отколкото отговори: Къде е Ашхабад? (Това е столицата на Тюркменистан.) И защо там е толкова скъпо?
Туркменистан не се слави с луксозен начин на живот. Въпреки това, през последните 12 месеца Ашхабад изпреварва Токио (сега на трето място), Цюрих (четвърто място), Сингапур (пето) и Ню Йорк (шесто).
Междувременно по-надолу в класацията, Лондон (18-о място) е изпреварен от Лагос в Нигерия, докато най-скъпият град в Африка - Нджамена в Чад, е с едно място пред Сан Франциско (16).
Човек не може да не се запита каво пропускаме. Как неизвестни градове в Азия и Африка са по-скъпи за живеене от милионерските и милиардерските столици Лондон, Ню Йорк и т.н.?
Трябва да се знае какво ги прави "скъпи" и това не е непременно нещо положително, според Forbes.
За да изготвят ежегодната си класация, от Mercer следят "кошница от стоки" във всеки град, която включва всичко - от стойността на наемите до цената на ежедневни продукти, като дънки и бира Heineken.
В случая с Ашхабад, "Туркменистан преживява важна икономическа и социална криза, в комбинация с хиперинфлация," казват от Mercer. Това означава, че разходите за внос на храни и суровини вече са по-високи, което пък нарушава баланса между търсене и предлагане.
Хонконг е скъп благодарение на имотния си пазар, който е най-скъпият в света, според имотната компания CBRE.
Хонконг и Ашхабад обаче са представители на една по-обща промяна – в Азия става по-скъпо. Токио (3), Сингапур (5), Шанхай (7) и Пекин (10) затвърждават доминацията на континента в челната десетка на класацията.
Швейцария, междувременно, е лидер в Европа. Цюрих е най-скъпият град на Стария континент и заема четвърто място в класацията, като след това се нареждат Берн (8) и Женева (9). Благодарение на швейцарския франк, нито една друга европейска държава няма шанс за Топ 10.
Челната десетка се оформя от Ню Йорк, който заема шесто място. Следващите най-скъпи американски градове са Сан Франциско (16) и Лос Анджелис (17).
София се нарежда на 180-о място в класацията на Mercer, като отстъпва с три места, в сравнение с предходната година. Зад нашата столица е столицата на Колумбия - Богота, а едно място преди София е Монтерей в Мексико.
Коронавирусът прави градовете по-скъпи
Нито една класация не е защитена от коронавируса, а когато става въпрос за разходите за живот, “затварянето на граници, спирането на полети, задължителните ограничения и други краткосрочни мерки" направиха градовете по-скъпи, казва Иля Бонич, който оглавява Mercer Strategy.
Нещата се очаква да станат още по-скъпи в най-скъпите градове в света. Офисите вече трябва да са по-големи, за да побират същия брой служители, но със социална дистанция помежду им.
Имотните агенти вече отчитат ръст на цените на имотите с градини или достъп до зелени пространства в Лондон, Ню Йорк и други градове. От Mercer вече вземат предвид и неща, като разходи за почистващи препарати (които са най-скъпи в Ню Йорк).
В условията на нарастващи цени, може би градовете скоро ще бъдат само за тези, които могат да си ги позволят. Тогава много хора може да се насочат към най-евтините градове в света, които, ако се чудите кои са тази година в класацията на Mercer, са Тунис (209), Уиндхоек (208), Ташкент и Бишкек (206).