Бум на пластичните операции по време на карантината
Клиниките за пластична хирургия по света отчитат бум на търсенето в условията на пандемията от COVID-19, пише BBC.
Основната причина за небивалия интерес към разкрасителните процедури е, че хората могат да се възстановяват на спокойствие, докато работят от вкъщи, вместо да се притесняват от външния си вид в първите дни след операцията.
Въпреки че пандемията от коронавирус доведе до затварянето на много бизнеси в почти всички държави по света, голяма част от клиниките за пластична хирургия продължиха да работят, макар и при засилени противоепидемични мерки.
В държави, като САЩ, Австралия, Южна Корея и Япония, работата на пластичните хирурзи се е увеличила значително над нормалните нива, пише изданието. Хиляди хора са избрали периода на карантината като най-походящ за подобни процедури - от корекциите на носа до инжектирането на ботокс в устните.
"Реших да си направя процедурите по време на карантината, защото имах възможност да се възстановявам на спокойствие. Корекциите на устните не са нещо, което много мъже правят и за много хора изглежда странно. Затова предпочетох да е в момент, в който ще прекарам повече време вкъщи", обяснява Арон Ернандез, който си е направил липосукция на устните и около скулите в Калифорния.
Той си спомня, че при предишната подобна интервенция устните му били подути в продължение на дни, а през това време е трябвало да ходи на работа.
Род Рьорих, който работи като козметичен хирург в Тексас, твърди, че в разгара на пандемията е имал много повече пациенти от нормалното.
"Спокойно можехме да работим и по шест дни в седмицата, ако трябваше. Наистина беше учудващо", казва той. По думите му възможността за работа от вкъщи е вдъхнала кураж на много хора, които преди това не са се решавали на подобна стъпка, защото са се притеснявали от периода, в който ще трябва да се появяват в обществото по време на възстановителния период.
"Освен това сега всички носят маски, така че ако сте си направили операция на носа, например, почти никой няма да забележи, дори и да ви се наложи да излезете", казва Рьорих.
Ръст в търсенето на разкрасителни процедури обаче се наблюдава и в други държави, не само в Съединените щати. Южна Корея, която е известна с високото качество на пластичната хирургия, беше и една от първите държави, в които се разпространи пандемията от COVID-19.
Но вместо да наложи тотална карантина, правителството предложи план за социално дистанциране и насърчи хората да работят от вкъщи. Южнокорейските клиники за пластична хирургия отчитат сериозен отлив на чуждестранни пациенти, но в същото време местното търсене нараства значително. Някои от тях дори предлагат специални отстъпки за гражданите на страната.
Една 54-годишна учителка от Сеул решила да използва момента, в който училищата са затворени, за да си направи операция на клепачите. Тя разказва пред BBC, че ѝ е било трудно да си запази час, защото по-голямата част от клиниките в южнокорейската столица били препълнени.
От болницата BK Hospital в Сеул твърдят, че в началото на пандемията хората все още били притеснени, но само след няколко седмици все повече пациенти проявявали желание да се подложат на различни козметични операции.
"Пациентите започнаха да се чувстват все по-сигурни, въпреки COVID-19. Ръстът спрямо миналата година е с близо 50%, като тенденцията продължава", казват представителите на лечебното заведение.
Те казват още, че се наблюдава и засилен интерес от чуждестранни пациенти. Засега те използват възможността за онлайн консултации, които да ги подготвят за процедурите, но се готвят да пътуват в първия момент, когато това стане възможно.
В Япония също не беше въведена официална пълна карантина, но беше обявено извънредно положение, което продължи до 31 май, а премиерът Шинзо Абе посъветва хората да си стоят у дома.
Въпреки това и в Страната на изгряващото слънце пластичните хирурзи бяха затрупани с работа през последните месеци.
Японската Асоциация по естетична медицина дори отправи официално предупреждение, че за повечето хора пластичните операции не са наложителни и ги помоли да ги отложат, за да не увеличават риска от разпространение на заразата.