Компаниите по света ще поемат около $1 трлн. нови задължения през 2020 г.
Компаниите по света ще поемат около 1 трлн. долара нови задължения през 2020 г., в опит да укрепят своите финанси в условията на пандемията от коронавирус, информира Ройтерс, позовавайки се на ново проучване сред 900 водещи компании.
Безпрецедентното увеличение ще доведе до 12% скок в корпоративния дълг до около 9.3 трлн. долара, продължавайки годините на трупане на дълг, вследствие на които някои от най-задлъжнелите компании в света дължат колкото средно големи държави.
Миналата година корпоративният дълг също нарасна рязко - с 8%, вследствие на сделки по сливания и придобивания и на компании, които вземаха заеми, за да купуват обратно акции и да изплащат дивиденти.
Тазгодишният скок обаче ще е по съвсем различна причина – запазване на бизнеса в условията на намаляващи печалби вследствие на коронавируса.
“COVID промени всичко,” казва Сет Майер, портфейлен мениджър в Janus Henderson - компанията, която е изготвила анализа за нов индекс на корпоративния дълг. “Сега основното е съхраняване на капитала и укрепване на счетоводния баланс”.
Компаниите са се обърнали към пазарите на облигации за 384 млрд. долара в периода януари - май, а според Майер в последните седмици е поставен нов рекорд по емитиране на дълг от страна на по-рискови компании с по-нисък кредитен рейтинг.
Кредитните пазари се затвориха през март, с някои изключения за най-надеждните компании, но отвориха отново заради спешните програми за изкупуване на дълг от страна на централни банки, като Федералния резерв, Европейската централна банка и Централната банка на Япония.
Включените в новия дългов индекс компании вече дължат с близо 40% повече, отколкото са дължали през 2014 г., а ръстът на задълженията надхвърля с доста ръста на печалбите.
Печалбите преди данъци на същата група от 900 компании са нараснали с 9.1%, до 2.3 трлн. долара. Показателят задлъжнялост (Gearing), който съпоставя външната задлъжнялост със собствения капитал, достига рекордните 59% през 2019 г., докато делът от печалбите, използвани за обслужване на лихвени плащания, също се покачва до нов връх.
Щатските компании притежават близо половината от корпоративния дълг в света с 3.9 трлн. долара и отчитат най-голям ръст на задлъжнялостта в последните пет години, в сравнение с която и да е развита икономика, с изключение на Швейцария, където имаше вълна от големи сливания и придобивания.
Германия се нарежда на второ място със 762 млрд. долара. Тя обаче има три от най-задлъжнелите компании в света, в това число и най-задлъжнялата - Volkswagen, която има задължения в размер на 192 млрд. долара и по този показател е близо до страни, като Южна Африка и Унгария, макар че сумата е завишена от финансовото й подразделение.
Една четвърт от компаниите в новия индекс пък нямат никакви задължения, а някои дори имат огромни кешови резерви. Най-големите такива резерви са в размер на 104 млрд. долара и принадлежат на компанията майка на Google - Alphabet.
Според Майер, кредитите пазари имат да извървят още известен път, за да се върнат към условията отпреди COVID-19, а продължаващата заплаха от вируса - и особено скокът в броя на случаите в САЩ, остава основна грижа за инвеститорите.
“Всичко това е рецепта за по-предизвикателни перспективи, отколкото смятахме преди два месеца,” казва той.