Как се пази от вируса човек с 33 полета и 160 хотелски нощувки през 2020 г
Мика Манинен е бил на път в 75% от времето през 2020 г.
Като главен изпълнителен директор и основател на марката кисело мляко Hälsa Foods, която не съдържа млечни продукти, финландецът, който в момента живее в Палм бийч, Флорида, има 33 полета (в това число четири в чужбина) и 160 нощувки в хотели в градове, като Лос Анджелис, Чикаго, Ню Йорк, Сиатъл, Лондон и Хелзинки.
От началото на март, докато останалата част от света се предпазваше у дома, Манинен е прекарал само девет дни в своята къща.
Манинен е важен служител — един от 11.3-те милиона души, работещи в селскостопанската индустрия на САЩ. Като единствения човек в неговата компания, който пътува (за да не се налага на останалите служители да го правят), той твърди, че е спазвал правилата за общата карантина “абсолютно стриктно” и когато се е налагало, е оставал под 14-дневна карантина в хотелски стаи.
“Имаше няколко пътувания, които не осъществих. Някои от тях бяха прекалено рискови, а при други не можехме да разберем какви точно са правилата,” казва той пред CNBC.
При командировките, които е осъществил, Манинен разчита на строги правила за сигурност, когато е на път.
В хотела
“Когато се настаня в стаята, почиствам всяка повърхност с мокри кърпички — всички дръжки на врати, ключове на лампи, дистанционното и телефона. В банята изтривам и душа. Аз съм висок близо 190 см и в крайна сметка винаги го нагласям.
Ако престоят ми е за повече от една вечер, пускам обслужващия персонал в стаята на всеки четвърти ден. Ако пусна някого, след като съм почистил стаята, ще трябва след това да я чистя пак. Оставям боклука и мръсните кърпи пред вратата и получавам нови кърпи.
Сега, след като много щати отново въведоха строги мерки, някои хотели изискват писмо, като доказателство, че си основен служител, преди да ти позволят да се настаниш, затова трябва да имате и такова.”
На летището
Манинен казва, че се притеснява по-малко от това, че може да се зарази в самолета, но на летището е съвсем друг въпрос.
“Когато влизам в летището, нося няколко чифта ръкавици за еднократна употреба и ги свалям един по един след всяко действие, което изисква да докосвам някакви повърхности. Не осъзнавах колко много повърхности, всъщност, докосвам, докато не започнах да обръщам внимание на това.”
“Пазете дистанция. Сядайте в ъгъла сами. Не си купувайте нищо, никакви храни и никакви напитки. Ако си купите вода, изтрийте бутилката с антибактериални кърпички.
Не използвайте приложението на телефона си като билет; използвайте хартиен билет. Стотици пътници сканират телефоните си, а много от тях ги докосват до четеца.
Намирайте не толкова пренаселени тоалетни (избягвайте тоалетната в самолета). Сменям маската си всеки път, когато използвам тоалетна.”
В самолета
В самолета въздухът се сменя напълно между 20 и 30 пъти на час, а модерните самолети рециклират до 50% от въздуха вътре чрез HEPA филтри, които улавят бактериите и вирусите, според уебсайта на СЗО.
По тази причина Манинен се притеснява повече от докосването на повърхности в самолета.
“Изтривайте всички повърхности на мястото, където седите, в това число колана, подлакътника, щорите на прозорчето и копчетата за въздуха и светлината над главата ви.
Излагам възможно най-малко от кожата си на допир с други повърхности. Странното е, че единствените случаи, в които нося ризи с яка, е в самолета, само за да покриват врата ми. Не позволявам на кожата ми да се докосва до никакви повърхности”, казва Манинен.
“Сменяйте маската си на всеки четири часа; по-безопасно е и странното е, че ви дава едно освежаващо усещане.
Носете си допълнителни маски; миналата седмица опитах да пия вода с маска. Няма нужда да казвам, че трябваше да я сменя.”
В кола под наем
През тази година Манинен е наемал автомобил 22 пъти.
“Отделете 10 минути, за да я почистите, преди да потеглите. Аз използвам мокри кърпички, за да почиствам всяка повърхност, която бих могъл да докосна, в това число волана, колана, ключа, копчето за настройване на седалката, огледалото за задно виждане. Приемам, че автомобилът под наем е моя собственост след това.
Когато излизам от колата, слагам ръкавици, а когато се върна, ги свалям. Опитвам се да държа всичките микроби навън.”
Тези правила на Манинен не са нови
Манинен казва, че ги разработва преди десетилетие, за да се пази от грипа, от който се разболявал по около пет пъти на година заради това, че пътува много.
Носенето на маска обаче е нещо ново за него, както и реакциите на останалите хора, когато започне да почиства.
Има ли ефект всичко, което той прави?
Манинен се е тествал два пъти и засега успява да държи вируса далече от себе си. Въпреки това обаче е бил обект на подигравки.
Неговият баща във Финландия, който Манинен описва като “супер силен и здрав мъж,” отказва да се срещне с него, дори и през стъклена преграда, защото “Аз идвах от САЩ, където вирусът не се възприемал на сериозно.” Като човек с двойно гражданство, в момента не е обект на забрана на ЕС за пътуване от граждани от САЩ.
Няколко от колегите на Манинен му дават прякора El Diablo Covid. Нееднократно му е казвано да стои навън или да спазва по-голямо разстояние и се чувства “отровен” на моменти.
“Когато се прибера вкъщи, не мога да прегърна съпругата си и трябва да стоя в другия край на къщата,” казва той.
Предпазните мерки го защитават до днес, но Манинен твърди, че той също се страхува.
“Би било лудост човек да не се страхува,” казва той.