По колко ученици се падат на един учител в ЕС?
На всеки учител в Европейския съюз се падат средно по 13.6 ученици в системата на началното образование, показват данните на Евростат.
В България съотношението е само с 0.1 процентни пункта по-високо от средното за ЕС - 13.7 деца на един учител.
Актуалните данни са от 2018 г., когато в системата на началното образование са се обучавали 24.5 милиона ученици (в 27-те държави от ЕС без Великобритания). Броят на учителите пък е 1.8 милиона.
Най-много ученици се падат на румънските учители - 19.5 на човек, следвани от тези в Чехия и Франция (по 19.2).
Най-ниското съотношение пък се наблюдава в Люксембург (по 9 ученика на учител), Гърция (9.2) и Полша (9.6).
Спрямо предходната година (2017) средното съотношение в Европейския съюз намалява от 14.3 но 13.6.
Евростат уточнява, че системата на началното образование е предназначена да даде на децата базови познания по четене, писане и математика, както и да ги запознае с първите стъпки в основните хуманитарни и природни дисциплини, като география, история, биология, физика, химия, рисуване и музика.
Децата постъпват в образователната система между 5 и 7-годишна възраст в различните държави, като началното образование обикновено продължава 6 години, но може да варира между четири и седем.
Източник: Евростат
Освен това статистическата служба изрично подчертава, че съотношението между учители и ученици не бива да се бърка със средната големина на класовете, тъй като то отразява само броя им, без да взима предвид критерии като по-малкия размер на групите от деца със специални потребности, както и разликата в учебните програми, както и броят на учебните часове по всяка отделна дисциплина.