Азиатските акции пренебрегнаха спада на Уолстрийт и поскъпват днес
Азиатските акции поскъпват днес, въпреки спада на Уолстрийт, но не успяха да запишат по-сериозни повишения, тъй като опасенията относно икономическото възстановяване оставиха някои инвеститори извън пазара, а други търсеха по-сигурни активи, като японската йена.
Цените на петрола запазиха ръста си от вчера, след като от ОПЕК обявиха мерки срещу страните членки, които не са намалили производството си, а доларът отново отчита загуби след краткото си поскъпване след срещата на Федералния резерв.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI е на път да запише седмично повишение от 1%, след като в предните две седмици отчиташе спад. Индексът нарасна с 0.2% днес, като пазарните изменения в региона бяха малки.
Японският Nikkei добави 0.1%. Австралийският ASX 200 остана без промяна, докато индексите в Шанхай, Хонконг и Сеул нараснаха с между 0.2% и 0.4%.
Фючърсите на щатския S&P 500 губят 0.2%, докато тези на технологичния Nasdaq 100 излязоха на положителна територия по време на азиатската сесия.
Изнесените вчера данни показаха, че възстановяването на щатския пазар на труда буксува, а индексите на Уолстрийт записаха понижения във втора поредна сесия на фона на разочарованието, че Фед не пое нови ангажименти за облекчаване на паричната си политика.
S&P 500 приключи деня с понижение от 0.84%, докато Nasdaq изгуби 1.27%. С вчерашното понижение Nasdaq вече отстъпва с около 10% от рекордното си ниво от началото на септември и е на път да запише най-лошия си месец от март, информира Ройтерс.
“За разлика от през юни, сега има повече страх от по-дълбока корекция,” казват анализатори от сингапурската DBS Bank, тъй като Nasdaq е под 50-дневната си пълзяща средна стойност, която е ключово ниво на подкрепа, а изборите в САЩ приближават бързо.
За разлика от Фед, Централната банка на Англия вчера даде ясен знак, че е отворена за допълнително агресивно облекчаване на паричната политика и обмисля отрицателни лихви.
Това доведе до рязкък спад при паунда, преди част от загубите да бъдат изтрити с поевтиняването на долара по време на щатската сесия.
Японската йена също поскъпна вчера до седемседмичен връх от 104.52 спрямо долара. Японската валута запази ръста си днес, но някои трейдъри смятат, че може да поскъпне и още.
На суровинните пазари петролът запази рязкото си поскъпване от вчера, след като ОПЕК и нейните съюзници обявиха, че ще предприемат мерки спрямо страните членки, които не спазват договорените ограничения в производството.
Фючърсите на петрола от сорта брент за последно поскъпваха с 0.2%, до 43.39 долара за барел. Ръстът при щатския лек суров петрол също е от 0.2%, до 41.04 долара за барел.
По-късно днес се очакват данните за потребителското доверие в САЩ, както и изказване на члена на управителния съвет на Фед Джеймс Булард относно предизвикателствата на възстановяването в условията на COVID-19.