Кунчев: България е с 57% седмичен ръст в случаите на COVID-19
В Европейския съюз България е на 25-о място по заболяемост от коронавирус и на осмо място по смъртност.
За щастие, смъртността у нас постепенно спада и от второ място ние вече сме задминати от голяма група страни, заяви главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев по време на брифинга на Националния оперативен щаб днес.
С най-висока заболяемост в Европа е Малта, следвана от Испания, Румъния, Чехия, Франция и Унгария. България дели осмото място с Хърватия с еднакви показатели.
След един сравнително спокоен септември, в Европа започна вълна на повишаване на забоелаяемостта, която в някои от страните, като Испания, Франция, Южна Германия, Великобритания, Нидерландия, започна доста по-рано и там достигна и по-високи стойности.
България от миналата седмица също бележи ръст, който седмично към момента е 57%. Има няколко страни, които са и с по-голям ръст, каза още Кунчев.
Интересна е ситуацията на Балканите. Тук имаме много големи разлики между страните. Водеща е Черна гора с огромна заболяемост от 527 на 100 000, което е на второ място в света след Израел, която е с 870 души на 100 000.
След това се нарежда Босна и Херцеговина с 91, Северна Македония с 81, Албания с 60, Косово с 41, България с 33, Турция с 25 и Сърбия с 10. От десетте страни на Балканите с по-малка заболяемост са само Турция и Сърбия.
Това беше и причина в новите заповеди на министъра ние да уточним, че продължават ограниченията за влизане на хора и от Израел, и от Черна гора, като бяха добавени и изискванията за PCR тест на идващите от Украйна.
Много често срещам и в социалните медии опити да се каже, че нещо не изчисляваме както трябва, но трябва да кажа, че в момента ние ежедневно отчитаме 23 показателя, заяви Кунчев.
Обвиняват ни, че казваме болни. Не са болни, това са хора с положителни тестове. От всички с положителни тестове около 20% дават някаква клиника, а 5% имат нужда от медицинска помощ, като няма някаква съществена разлика в това отношение, уточни експертът.
Постепенното увеличаване на заболяемостта започна да се отразява и на приема в болниза. Дълго време задържахме около 700 и няколко случая, а сега сме на 840. Малко повече са и хората в отделенията за интензивни грижи, каза главният здравен инспектор.
Ситуацията към момента не е лоша, но тенденцията е за постепенно повишаване в броя на случаите.
Няма начин, при една започва започваща вълна в Европа и при повишена тенденция, ние в момента да кажем, че отпадат всички ограничения, защото нямаме основание за това, допълни той.