Близо 4 млн. работни места в САЩ са изчезнали завинаги
Има все повече доказателства, че пандемията нанася траен удар на американската икономика, като милиони работни места изчезват завинаги.
Броят на хората без работа, класифицирани като трайно безработни, се е увеличил с 345 000 през септември - до седемгодишен връх от 3.8 милиона, според данните от американското Бюро по трудова статистика.
Това означава, че много от считаните първоначално за временно изгубени работни места се превръщат в постоянни, тъй като компании спират дейност и ограничават разходите си.
Този следен отблизо индикатор на трудовия пазар почти се е утроил, след като беше паднал до 19-годишно дъно през февруари, точно преди пандемията да избухне в САЩ, пише CNN Business.
Увеличението в броя на трайно безработните американци предоставя сериозни доказателства за белезите, които оставя здравната криза.
Когато американците биват уволнени, от Министерството на труда ги класифицират като временно съкращение.
От друга страна, класифицираните като трайно безработни са тези, които или са приключили с временна работа, или пък са изгубили работата си, като тяхната позиция е закрита за постоянно.
Процентът на безработните американци, класифицирани като трайно безработни, е нараснал до 35.6% през септември, в сравнение с едва 11.1% през април.
Добрата новина е, че щатската икономика бързо е възстановила повече от половината от работните места, изгубени по време на пандемията.
Нови 661 000 бяха добавени през септември, след като повече бизнеси отвориха, а здравните ограничения бяха вдигнати, показаха изнесените в петък данни.
Как пандемията може да промени капитализма завинаги?Капитализмът е в криза
Лошата новина е, че възстановяването на пазара на труда губи инерция.
През последните няколко седмици големи компании, сред които Disney, застрахователния гигант AllState и Raytheon Technologies, обявиха хиляди уволнения. Goldman Sachs също ще освободи стотици свои служители.
Миналия четвъртък вероятно беше най-лошия ден по отношение на уволненията в историята на авиацията. След като не успяха да получат допълнителна държавна помощ, American Airlines и United Airlines обявиха, че планират да освободят общо 32 000 служители.
"Икономическите поражения вероятно ще станат още по-очевидни през четвъртото тримесечие, след като все повече компании започват да хвърлят кърпата, обявявайки прекратяване на дейността и уволнения," казва Сийма Шах, старши анализатор в Principal Global Investors.
Тези трайно изгубени работни места ще се усетят в икономиката. Хората без работа може да спрат да харчат. Те са изложени на риска да изостанат с вноските за колите и ипотеките си и сметките по кредитните карти.
Тези рискове се засилват и от факта, че Конгресът засега не успява да предостави допълнителни фискални стимули, въпреки че щатската икономика има крещяща нужда от тях.
Надеждата сега е, че тези, които са класифицирани като трайно безработни, в крайна сметка ще бъдат наети на друго място. Въпреки че някои ресторанти, търговци на дребно и малки бизнеса спряха работа, всеки ден се създават нови компании.
Тук обаче от значение е и факторът време, защото продължителността на периода без работа влияе върху шансовете човек да бъде нает отново.
Колкото по-дълго човек е безработен, толкова по-трудно е да си намери нова работа.