Експерт по лични финанси: Трябва да пестите пари
Експертът по лични финанси Кевин О'Лиъри каза пред Yahoo Finance, че е изненадан от липсата на спестявания сред служителите си.
„Едно нещо, което разбрах по време на пандемията, е, че голяма част от служителите ми, а аз имам повече от 10 000, нямат никакви спестявания. Те разчитат единствено на това, което получават като заплата и аванс на всеки две седмици.
Ето защо аз създадох приложение, с което ги подтиквам да спестяват по 100 долара. Буквално откачих, като разбрах, че никой в Америка не пести пари. Та след тази пандемия може да дойде COVID-20 или COVID-21. Всеки от нас трябва да пести пари", казва още О'Лиъри.
Невъзможността за пестене на голяма част от хората в периода преди пандемията им донесе доста финансов стрес след COVID-19.
Скорошно проучване показва, че 46% от хората в САЩ имат трудности при плащането на сметките, докато 1/3 имат проблеми с обслужването на кредитите си или плащането на наема си.
Какво е положението у нас?
Още преди пандемията данни на Евростат показаха, че страната ни заема второ място в ЕС (бел. ред. след Гърция) по процент на хората, които не могат да плащат сметките си навреме. Тогава този дял беше 30.1%, като е много вероятно в момента той дори да е по-голям.
Какво сочат последните данни на БНБ за спестяванията на домакинствата у нас?
Въпреки рекордните суми, които домакинствата държат в търговските банки, голяма част от парите на влог се притежават от малка група хора.
Следните факти, изчислени на база данни от Българска народна банка, ще ви уверят в това:
Освен в депозити, над 1.2 млрд. лв., по данни към полугодието, домакинствата имат вложени и във взаимни фондове. Точната сума е 1.257 млрд. лв. спрямо 1.18 млрд. лв. към първото тримесечие на 2020 г.
Въпросът, който специалистите препоръчват да си зададем, е колко време можем да издържим, при положение че останем без работа, т.е. без доходи.
Именно това е и причината те да съветват да имаме фонд за спешни случаи, в който да имаме заделени поне 6-9 месечни заплати.