Агресивната политика на Ердоган потопи турската лира до рекордно дъно
Турската лира поевтиня до историческо дъно от 8.15 лири за долар на фона на ескалацията на напрежението между Анкара и нейните съюзници от НАТО в лицето на Франция и Съединените щати, предава BBC.
Според анализаторите "показването на мускули" от страна на турския президент Реджеп Тайип Ердоган и опитите му да демонстрира влиянието си в "горещи" региони, като Либия, Сирия, Северен Кипър и Кавказ, отблъскват инвеститорите от страната.
Междувременно, инфлацията в Турция се ускори значително и достигна 11.7% миналия месец.
Централната банка отказа да повиши основния лихвен процент, което допълнително оказа натиск върху курса на лирата.
От началото на годината турската лира загуби 26% от стойността си, а държавата похарчи 134 милиарда долара от валутните си резерви в опит да подкрепи валутата.
На 23 октомври Ердоган потвърди, че Турция е тествала руската противоракетна система С-400 и отправи директни заплахи към САЩ, които са против сделката.
"Вие не знаете с кого си имате работа. Налагайте санкции колкото искате", заяви тогава Ердоган.
От американския държавен департамент заявиха, че активирането на системата С-400 може да има "тежки последствия" за взаимоотношенията между Анкара и Вашингтон в сферата на отбраната.
Европейският съюз е най-големият търговски партньор на Турция, но този месец европейските лидери отправиха остро предупреждение към Ердоган заради провокативните му действия във връзка със сондажите за природен газ в териториалните води на Кипър.
Френският президент Еманюел Макрон отправи най-острите критики към действията на турския си колега, а Ердоган, от своя страна, го обвини в несправедливо отношение към френските мюсюлмани и се присъедини към призивите на арабския свят за бойкот на френските стоки.
Коронавирусът също нанася тежки поражения върху турската икономика.