Как се броят гласовете и кога се очаква резултатът от изборите в САЩ?
След като избирателните секции в САЩ затворят, може да минат дни или дори седмици, преди да стане ясно дали Доналд Тръмп или Джо Байдън печели.
На тези избори американците, които гласуват по пощата заради коронавируса, са с милиони повече, което означава, че има голяма вероятност от забавяне в преброяването на всички гласове.
Кога обикновено излиза резултатът от президентските избори в САЩ?
Резултатът обикновено се обявява в деня на изборите, които тази година те са на 3 ноември.
Различните щати спират да гласуват по различно време. Първите избирателни секции затварят на Източното крайбрежие на САЩ в 19:00 местно време (02:00 часа българско време на следващия ден).
След това следва преброяване на всички гласове, отчетени в отделните щати.
Пълното преброяване никога не излиза в деня на изборите, но обикновено се преброяват достатъчно гласове, за да бъде потвърден победителят, информира BBC.
Даден щат се "обявява" за спечелен от големите медии в САЩ, когато те смятат, че някой от кандидатите има недостижима преднина.
На този етап обаче, когато повечето, но не и всички, гласове са преброени, това е прогноза, а не окончателният резултат.
Президентът на САЩ не се избира от събраните повече гласове в страната, а от спечелването на достатъчно щати.
Победителят във всеки щат взема определен брой "електорални гласове", пропорционални на населението на щата.
За да се спечели Белият дом, са необходими 270 електорални гласа.
През 2016 г. победата на Доналд Тръмп беше обявена приблизително в 02:30 часа Източно стандартно време (09:30 часа българско време), след като с победа в щата Уисконскин той си осигури над 270 електорални гласа.
Защо тази година е по-различно?
Пандемията от коронавирус означава, че тази година повече хора, от когато и да било, гласуват предварително, като това се случаи по пощата или лично.
Към 1 ноември тази година подалите по-рано своя глас в САЩ са 94 милиона, което е два пъти повече, в сравнение с 2016 г., когато те са били 47 милиона. На предходните президентски избори в САЩ пък са гласували общи 138.9 млн. души.
Преброяването на подадените по пощата гласове обикновено отнема повече време, тъй като те трябва да преминат през повече стъпки по удостоверяването им, като подпис и проверка на адреса.
Някои щати, като Флорида и Охайо, позволяват този процес да започне седмици преди изборния ден, за да може гласовете да бъдат преброени.
В тази щати е възможно да бъде обявен победител и в деня на изборите, в зависимост от това колко оспорвана е надпреварата.
Други щати, като Пенсилвания и Уисконсин обаче, не позволяват обработката на ранните гласове преди изборния ден.
Тези щати може да са от съществено значение, а организаторите на изборите са казвали, че преброяването може да отнеме дни.
Гласовете по пощата създават ли условия за измама?
Начинът, по който някои щати обработват гласовете, също вероятно ще изкриви ранното преброяване.
В щатите, които изчакват до деня на изборите, за да броят гласовете по пощата, първоначалните данни вероятно ще са в полза на Доналд Тръмп, тъй като повече републиканци се очаква да гласуват лично в изборния ден, а тези гласове ще бъдат преброени по-бързо.
В щатите, които обработват ранните гласове преди изборния ден, първоначалните данни вероятно ще са в полза на Джо Байдън, тъй като повече демократи с право на глас, отколкото републиканци, са гласували предварително.
По тази причина организаторите на изборите предупреждават, че ранните резултати може да не дават представа за цялостната картина от изборите.
По-рано през годината при други избори в САЩ имаше забавяния. На 23-те щати, които провеждаха избори след следата на март, им бяха необходими средно по четири дни, за да обявят крайните резултати, според Washington Post.
Какво друго може да забави преброяването на гласовете?
Близо половината от щатите приемат гласове по пощата, които пристигат след изборния ден, стига клеймото на тях да е с дата до 3 ноември, така че някои гласове ще бъдат преброени едва дни след изборите.
Очаква се ръст и на гласовете от хора, които са заявили, че ще гласуват по пощата, но след това са решили да отидат да гласуват лично.
Те също няма да бъдат преброени при първоначалното преброяване, тъй като трябва да бъдат направени проверки, за да се гарантира, че някои хора не са гласували по два пъти.
Нещата нормално ли ще протекат в избирателните секции?
Милиони хора ще гласуват в деня на изборите, но избирателните секции ще бъдат по-малко от обикновеното, отчасти заради коронавируса. Има също така и опасения от недостиг на работници, което означава, че вероятно ще има дълги опашки пред тях.
Познати проблеми, като неизправни машини за гласуване, може също да доведат до забавяния.
Как се броят гласовете?
Повечето гласове, на хартия или дигитални, се броят от машини.
Работещите в изборните секции обаче трябва да проверяват бюлетините, които машините не са обработили.
След затварянето на изборните секции данните от гласуването ще бъдат прехвърлени в изборната централа.
Понякога това се прави електронно.
На други места устройства за памет, които съдържат данните от гласуването, трябва да бъдат доставени физически или резултатите да бъдат прочетени по телефона.
След като изборните резултати пристигнат, те обикновено започват да се появят на уебсайта на съответния щат.
В други случаи журналисти получават официалните резултати от организаторите на изборите и ги обявяват.
Когато в даден щат пристигнат достатъчно гласове, за да потвърдят недостижима преднина за някои от кандидатите, медиите обявяват победител за този щат.
Тези неофициални резултати се потвърждават седмици по-късно от властите в щата.
Окончателният брой на гласовете може да варира между първото преброяване и тези окончателни резултати, но не и драстично.
Какво се случва, ако изборните резултати бъдат оспорени?
Пандемията вече е довела до над 300 съдебни дела във връзка с изборите в 44 щата.
Президентските избори може да породят съдебни дела на практика за всичко от изискванията за удостоверяване на самоличността на гласоподавателите до промените в системите за гласуване заради COVID-19.
Президентът Тръмп заяви, че резултатите от изборите може в крайна сметка да стигнат до Върховния съд на САЩ.
През 2000 г. кандидатът на демократическата партия Ал Гор изгуби Флорида и президентски избори с 537 от общо близо 6 милиона гласа.
Това беше последвано от спорен процес по повторно преброяване на гласовете, който продължи повече от месец, а в крайна сметка Върховният съд отсъди в полза на републиканеца Джордж У. Буш.