Кой е Джоузеф Байдън?
Днес стана ясно, че Джоузеф Байдън ще стане следващият президент на САЩ, след като успя да събере необходимите за избирането му 270 електорални гласа.
Победата бе осигурена от родния му щат Пенсилвания, инфoрмираха няколко големи американски медии.
Джоузеф Байдън е роден на 20 ноември 1942 г. в град Скрентън, щата Пенсилвания, в англо-ирландско католическо семейство. Учи в училището „Света Елена“ в Уилмингтън и академията „Арчмър“ в Клеймонт. В юношеството и младостта си страда от заекване, но го преодолява посредством дълги часове рецитиране на поезия пред огледало.
Завършва университета в Делауеър през 1965 г., където специализира история и политология, а по-късно - през 1968 г., и юридическото училище на Сиракузкия университет в щата Ню Йорк. Същата година защитава докторат по право.
На следващата година Байдън започва правната си практика в Делауеър. До 1972 г. работи като адвокат в управлението за държавни защитници в град Уилмингтън, а след това основава собствена юридическа кантора “Байдън енд Уолш”. От 1970 до 1972 е консултант в Ню Касъл в щата Делауеър.
През 1972 г. - едва на 30-годишна възраст, е избран за сенатор и става петия най-млад законодател в историята на САЩ, посочва БГНЕС. Като сенатор той се концентрира върху изтеглянето от Виетнам, околната среда, гражданските права и „промяната“. Байдън е преизбиран за сенатор през 1978, 1984, 1990, 1996 и 2002 г. Той също така е най-дългогодишният сенатор от щата Делауеър.
В Сената Байдън оглавява юридическата комисия, влиза в състава на комисията по международни въпроси, където ръководи подкомисията по европейски въпроси. Той се откроява сред сенаторите с това, че пътува до работното си място с държавната железница и с това, че е на дъното на таблицата по лично богатство, оценявано на 100 000-150 000 долара.
Демократът участва в президентска надпревара за трети път. За пръв път това се случва през 1987 г., когато е смятан за доста силен кандидат, но е обвинен, че е плагиатствал от речта на лидера на британските лейбъристи Нил Кинък, което проваля кампанията му.
За втори път сенаторът обяви кандидатурата си в края на януари 2007 г., но година по-късно, след като получава само 1% от делегатите в щата Айова, отново се оттегля.
На 23 август 2008 г. тогавашният все още кандидат за Белия дом Барак Обама избира Байдън за свой подгласник. На 20 януари 2009 г. той става официално вицепрезидент на САЩ.
Джо Байдън има репутацията на силен дипломат и решителен международен лидер. През 1974 г. списание “Тайм” го включва в своя списък “200 лица на бъдещето, които ще изграждат историята”.
Байдън има два брака, след като първата му съпруга и 13-месечната им дъщеря загиват в автомобила катастрофа през 1972 г. Той има двама синове от първия брак и дъщеря от втория.
През 2015 г. големият син на вицепрезидента на САЩ Джо Байдън – Джоузеф “Бо” Байдън, почина на 47-годишна възраст от рак на мозъка. Байдън-младши, който в годините 2006-2015 беше главен прокурор на щата Делауеър, страдаше от тежкото заболяване дълго време.
Коя е Камала Харис?
Сенатор Камала Харис от Калифорния е кандидатът за вицепрезидент редом до Джо Байдън. Това е първият случай в историята на САЩ, когато небяла жена е номинирана от една от двете големи партии в САЩ за вицепрезидент.
Тя е родена в Оукланд, Калифорния, на 20 октомври 1964 г. Родителите й Шамала Гопалан, родом от Индия, и Доналд Харис, имигрант от Ямайка, се срещнали в университета в Бъркли.
Майка й специализирала онкология, а баща й – икономика. И двамата са били активисти на движението за равноправие на цветнокожите, постоянно участвали в акции и митинги и водели дъщеря си на демонстрации, докато все още била в количка.
Родителите на Харис се развеждат, когато тя е на седем години и майка й сама отглежда нея и по-малката й сестра. Семейството живее в беден, предимно афроамерикански район, но в края на 60-те години Калифорния обявява програма за интегриране на расови малцинства, записвайки цветнокожи деца от бедни семейства в училища в богати райони за бели. В такова училище попада и Харис.
Като дете Камала посещава и индуистки храм, и баптистка църква, където се събирали чернокожи. След като завършва гимназия, Харис получава бакалавърска степен по политически науки и икономика от Университета Хауърд във Вашингтон, окръг Колумбия, който е един от така наречените „исторически колежи за чернокожи“, след което завършва магистърска степен по право в Калифорнийския университет в Бъркли.
През 1990 г. Харис полага успешно изпит за адвокатски права, но вместо това решава да постъпи на работа в окръжната прокуратура на окръг Аламеда в Оукланд. След като се премества на работа в окръжната прокуратура в Сан Франциско, тя се фокусира върху борбата с тийнейджърската проституция.
През 2010 г. Харис се кандидатира за главен щатски прокурор и побеждава. През 2016 г. се включва в политиката, като става сенатор от щата Калифорния.
През есента на 2019 г. Харис обявява участието си в президентската кампания от Демократическата партия, а през декември се оттегля. На 11 август 2020 г. е обявена за кандидат-вицепрезидент на Джо Байдън.