Рекорден брой урагани се формираха в Атлантическия океан тази година
Сезонът на ураганите в Атлантическия океан тази година счупи рекорд по брой на формиралите се бури, на които бяха дадени имена, обявиха от Националния център по ураганите на САЩ.
Субтропичната буря Тета е 29-ата в североизточната част на Атлантическия океан, с което беше подобрен предишният рекорд от 28, поставен през 2005 г.
Метеоролози твърдят, че в Карибския басейн се заформя и друга буря, на която може да бъде дадено име в бъдеще.
На особено опасните бури се дават имена, за да може да се повиши информираността на гражданите, преди те да достигнат до бреговете.
Сезонът на ураганите, който продължава от 1 юли до 30 ноември, създаде бури като Ета, която удари Флорида през уикенда, а преди това предизвика разрушения и уби десетки хора в Латинска Америка.
Ураганът Зета удари Луизиана през октомври, с което стана петата буря с име, достигнала до щата през този сезон.
Тета, която в момента не е квалифицирана като ураган, се движи на североизток към южна Европа.
Защо през 2020 имаше толкова повишена активност?
Има редица фактори, които допринесоха за много активния сезон на ураганите, според метеороложката на BBC Ники Бери.
Най-влиятелните от тях са много високите температури на морската повърхност, вятъра и засилената нестабилност във връзка със Западна Африка и Ла Ниня, добавя тя.
През летните месеци температурите на морската вода постоянно са били с 1-2 градуса по Целзий над нормалното, а тази аномалия се увеличава до 2-3 градуса през септември, особено в Карибския басейн, Мексиканския залив и по крайбрежието на Африка, където започват да се заформят много бури.
Вятърът е бил много слаб през летните месеци, което пък позволява тропическите бури да се засилват, вместо да бъдат пресечни от вятъра в различните слоеве на атмосферата.
По време на явлението Ла Ниня, при което части от Тихия океан се охлаждат естествено, също имаше по-голям ефект. То може да влияе на времето в световен мащаб и един от ефектите е увеличаване на броя и силата на тропическите циклони в Атлантическия океан, особено в края на сезона.