Очакванията за нови стимули вдъхват оптимизъм на пазарите
Азиатските борсови индекси поеха във възходяща посока в сряда, подкрепени от очакванията за нови финансови стимули и от прогнозите за ефективната ваксинационна кампания, която се очаква да започне в развитите държави от следващия месец.
Регионалният бенчмарк MSCI Asia Pacific, който следи представянето на акциите на водещите компании в азиатско-тихоокеанския регион извън Япония, добави 0.8% към стойността си в сутрешната търговия.
От началото на декември той бележи ръст от близо 4% и е на път да запише най-силното си годишно представяне от 2017 г. насам.
Японският Nikkei 225 регистрира повишение от 0.25%, а в Южна Корея KOSPI отчете ръст от 0.56%. Хонконгският Hang Seng добави близо процент към стойността си.
Азиатските инвеститори се "заразиха" от оптимизма на западните си колеги, след като вчера и в САЩ, и в Европа на финансовите пазари преобладаваха позитивните настроения.
Оптимизмът за предстоящия държавен пакет от стимули в САЩ на стойност 1.4 трилиона долара се завърна, след като говорителят на Конгреса Нанси Пелоси призова лидерите на парламентарните групи да постигнат споразумение до края на тази седмица.
Надеждите за сключване на сделка между Европейския съюз и Великобритания за търговските параметри за брекзит също бяха сред причините за поскъпването на акциите, както и за поевтиняването на еврото и британския паунд спрямо щатския долар на валутните пазари.
Към момента единната валута се разменя за 1.2159 долара, а паундът се търгува за 1.3452 долара.
На стоковите пазари петролът отстъпи от вчерашните си нива на фона на изненадващия ръст на запасите в Съединените щати. Затягането на мерките срещу разпространението на COVID-19 в много европейски държави се отразява негативно на очакванията за търсенето на горива.
Международната енергийна агенция ревизира в низходяща посока прогнозите си за търсенето на петрол с 50 000 барела дневно до края на тази година и със 170 000 барела дневно през 2021 г.
Фючърсите на американския лек суров петрол тази сутрин поевтиняха с 0.3%, до ниво от 47.45 долара за барел, а сортът брент отстъпи с 0.4%, до 50.57 долара за барел.
Златото регистрира повишение от 0.25% до ниво от малко над 1 860 долара за тройунция.