Цената на медта надхвърли 8 000 долара за тон за първи път от 2013 година насам, а експертите на Goldman Sachs Group и BlackRock очакват положителният тренд да продължи още няколко години заради увеличаващото се търсене.

Пазарът регистрира най-бурния растеж за последните седем години, като от месец март насам поскъпването на суровината е с около 80%.

Основните двигатели на тази тенденция са повишаващото се търсене от страна на Китай и проблемите в предлагането, които започнаха в началото на пандемията от COVID-19.

Очакванията за дефицити в запасите, поевтиняването на долара и нарастването на употребата на мед в технологиите, свързани със зелената енергия, движат цените във възходяща посока. Някои експерти сравняват ситуацията с началото на XXI век, когато скокът в поръчките от страна на китайските производители доведе до дългогодишен позитивен тренд на стоковите пазари.

"Всички сигнали за нов възходящ суперцикъл са налице", смята анализаторът на Goldman Sachs Джеф Къри.

Това е добра новина и за добивните компании. Акциите на някои от водещите производители на мед, като Antofagasta и Freeport-McMoRan, поскъпнаха до нови исторически върхове през последните месеци.

Най-добре и зле представящите се метали на 2020 г.Петрол, въглища и природен газ са най-големите губещи


Днес цената на медта достигна ниво от 8 028 долара за тон на борсата в Лондон, повишавайки се с около процент и половина спрямо вчерашните си нива.

Останалите индустриални метали също поскъпват. Желязната руда се повиши до нива от над 160 долара за тон на борсата в Сингапур, което е най-високото ниво от 2013 година насам.

Алуминият бележи ръст от 0.5% до 2 063 долара за тон, доближавайки се до върха от май 2018 година.