Азиатските акции последваха Уолстрийт до нови рекорди
Азиатските акции поскъпват до рекордни нива, като японският индекс Nikkei достигна 30-годишен връх, след като инвеститорите пренебрегнаха нарастващия брой нови случаи на коронавирус и безредиците в САЩ, за да се фокусират върху надеждите за икономическо възстановяване по-късно през годината.
Оптимистичните нагласи дойдоха, след като индексите на Уолстрийт записаха нови рекордни стойности вчера, а цените на държавните облигации паднаха, след като пазарите заложиха, че контролираната от демократите нова власт в САЩ ще доведе до сериозни разходи и задължения в подкрепа на възстановяване на щатската икономика.
Приповдигнатото настроение повиши азиатско-тихоокеанския индекс на MSCI с 1% - до ново рекордно ниво.
Южнокорейският Kospi оглави ръста в Азия с повишение от 2.8%, като също достигна до нова най-висока стойност. В Токио индексът Nikkei добави 1.73%, повишавайки се до най-високото си ниво от август 1990 г.
Хонконгският Hang Seng нарасна с 1.2% въпреки появилата се информация, че администрацията на американския президент Доналд Trump обмисля да забрани на американските компании да инвестират в по-обширен списък от китайски компании и въпреки делистването на големи китайски телекоми от индексите FTSE Russell и MSCI.
Индексът на китайските сини чипове остана без промяна след ръста си от последните дни, докато австралийският S&P/ASX 200 се повиши само с 0.48%, след като щатът Куинсланд наложи тридневен локдаун на столицата си Брисбейн след откриването само на един случай от британския по-заразен щам на COVID-19.
Вчера щатският индекс Dow Jones Industrial Average нарасна с 0.69%, S&P 500 добави 1.48%, а технологичният Nasdaq Composite се повиши с 2.56%. И трите индекса затвориха на рекордно високи нива.
Ръстът дойде на фона на надеждите, че контролът на демократите над двете камари на Конгреса ще помогне на партията на новоизбрания президент Джо Байдън да одобри по-големи фискални стимули, въпреки политическата обстановка във Вашингтон.
Сред щатските законодатели дори има призиви за отстраняването на президента Доналд Тръмп преди встъпването в длъжност на Байдън на 20 януари, след като негови привърженици щурмуваха Капитолия, информира Ройтерс.
Нарастващият апетит към риск се отрази на държавните облигации, което пък повиши доходността по тях. Лихвата по 10-годишните книжа беше на ниво от 1.0998% днес, в сравнение с 1.017% вчера. Лихвата по 30-годишните държавни облигации беше 1.8817%, след като вчера беше на ниво от 1.845%.
Доларът поскъпна вследствие на надеждите за значимо икономическо възстановяване тази година.
Доларовият индекс нарасна до 89.875, като еврото поевтиня с 0.11%, до 1.2256 долара.
Щатската валута отчита лек ръст и спрямо йената до 103.84.
Биткойнът не се справя толкова добре, поевтинявайки с над 5% - до 37 377 долара, след като късно вчера премина за първи път нивото от 40 000 долара, вследствие на голямото търсене от страна на институционални и индивидуални инвеститори.
На суровинните пазари търгуващите с петрол продължиха да се фокусират върху обещанието на Саудитска Арабия за ограничаване на производството.
Брентът поскъпва с 0.39%, до 54.59 долара за барел, след като докосна нивото от 54.90 долара, което беше най-високото отпреди първите блокади заради COVID-19 на Запад. Цената на щатския лек суров петрол (WTI) нарасна с 0.45%, до 51.06 долара за барел.
Спот цената на златото бележи понижение от 0.1% до 1 910.87 долара за тройунция.