Не е тайна, че в САЩ се радват да правят нещата по различен начин от другите страни. Това е една от трите държави в света, която не използва метричната система.

Тук упорито се пише датата с месеца преди деня - нещо, което почти никоя друга държава не прави. Няколко години след победата в Революционната война американците публикуват речник, пълен с думи, написани умишлено по различен начин от британския правопис.

И на всичкото отгоре те използват различна температурна система от тази в повечето страни по света.

Нормално е температурата на въздуха да е в метрика, която всеки по света да разбере, но повечето хора се питат защо има две системи. Всъщност, те са три – има и в Келвин, но тя се изпозлва от учени по-лесно да определят температури, които не срещаме в ежедневието, като абсолютна нула или температурата на звездите.

Но защо има две различни системи за нормалните, ежедневни температури?

И когато става въпрос за Фаренхайт срещу Целзий, защо Америка е малцинството с използването на първата?

За повечето хора по света 40-градусовият ден е доста горещ. Но в Съединените щати това е доста приятна температура, което е изключително объркващо.

Нека не забравяме, че при Целзий водата замръзва при нула градуса и кипи при 100 градуса, докато във Фаренхайт тези числа са ... 32 градуса и 212 градуса. В кой свят се случва това?!

Е, в определен период (доста кратък, но все пак) използването на Фаренхайт е напълно логично, защото е единственият начин за измерване на температурата. В началото на 1700 г. термометрите са елементарни и неточни.

Човекът, който е изобретил първия модерен термометър, е Даниел Габриел Фаренхайт. Той е първият човек, който прави два термометъра, които показват еднакви данни. През 1724 г. той разработва скала, носеща неговото име, за измерване на температурата и определя 32 градуса като най-ниската температура. Той приближава температурата на човешкото тяло до 96 градуса като друга фиксирана точка.

Само 18 години след пробива на Даниел Фаренхайт, друг учен - Андерс Целзий, разработва втора система за измерване на температурата, която е много по-интуитивна. Тя обаче е със 100-градусова разлика между температурите на замръзване и кипене на водата.

Даниел Фаренхайт щеше да бъде забравен, ако някои държави, включително САЩ, не бяха продължили да използват системата му и до днес.

Защо Америка използва Фаренхайт?

Само за 18-те години, когато Фаренхайт е самотният играч на температурни скали, той печели слава. Британското кралско общество я приема и Обединеното кралство я разпространява в колониите си, включително САЩ и Австралия.

Но афинитетът на Целзий към зараждащата се метрична система не може да бъде пренебрегнат, тъй като и двамата се основават на кратни на десет. Правителството на Франция оглавява приемането на метричната система и Целзий с нея. Тази интуитивна система се разпространява и в голяма част от света, но в същото време англоговорящият свят продължава да измерва по Фаренхайт.

През 60-те години Обединеното кралство най-накрая официално започва да преминава към метричната система, за да бъде в крак с останалата част от Европа. Америка обаче не направи такава промяна.

Те не успяват да въведат метричната система през 1975 г. със Закона за метричното преобразуване на Конгреса. Този акт прави приемането й „доброволно“. И за ничия изненада, хората нямат желание доброволно да нарушават системата си за измерване с нова. Ето защо САЩ не използват метричната система.

Какви други държави използват Фаренхайт?

Има няколко други държави, които държат на системата на Фаренхайт. Все още ще можете да се насладите на 70-градусово време на Бахамите, Каймановите острови, Палау, Федеративните щати на Микронезия и Маршаловите острови.

Някои други държави използват и двете системи, такива са Белиз, Британските Вирджински острови и Бермудските острови.

Ако пътувате в държава, която измерва температурата по-различно от вашата, полезно е да знаете коефициентите на конверсия за Фаренхайт в Целзий и Целзий в Фаренхайт.

  • За да конвертирате температура от Фаренхайт в Целзий, извадете 32, умножете по 5 и разделете на 9.
  • За да конвертирате от Целзий във Фаренхайт, умножете по 1.8 и добавете 32.
  • Трудно е, признаваме!