Азиатските акции отново тръгнаха нагоре
Азиатските акции поскъпват днес, след като инвеститорите заложиха, че икономическата сила на Китай ще подпомогне растежа в региона, въпреки че блокадите във връзка с пандемията заплашват да удължат пътя на възстановяването на Запад.
Изнесените вчера данни показаха, че втората най-голяма икономика в света е една от малкото, които отчитат ръст през 2020 г., и дори е набирала по-сериозна скорост в края на годината.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.98% днес и отново се доближи до рекордното си ниво. Японският Nikkei се повиши с 1.5%, изтривайки всички загуби от вчера, когато предпазливостта доминираше на пазарите.
Австралийският основен индекс добави 1.25%, след като инвеститорите залагаха на новината, че щатът Куинсланд се очаква да вдигне свързаните с вируса ограничения и на перспективите за по-добри данни за производството на местните миннодобивни компании, информира Ройтерс.
Индексът на китайските сини чипове остава без промяна, докато хонконгският Hang Seng се повиши с 1.8%.
Фючърсите на щатския индекс S&P 500 добавиха 0.51%, докато тези на NASDAQ отчитат повишение от 0.59%.
Анализатори в JPMorgan смятат, че предстоящият отчетен сезон може да подобри пазарните нагласи.
Засега трейдърите са предпазливи преди церемонията по встъпването в длъжност на новоизбрания президент Джо Байдън предвид риска от насилие, както и заради съмненията относно това каква част от неговия пакет за фискални стимули ще се пребори с опозицията на републиканците в Конгреса.
Джанет Йелън, която беше номинирана от Байдън за министър на финансите, днес се очаква да говори пред Комисията по финанси в Сената.
Предложеният план в размер на 1.9 трлн. долара, плюс договорените вече стимули, може да възлязе на 10% от БВП на САЩ.
Уолстрийт също така се готви за по-строги регулации, след като демократите вече контролират Сената.
На пазарите на облигации лихвите по 10-годишните книжа остават без промяна на ниво от 1.10%, отстъпвайки от 10-месечния си връх от 1.187%, тъй като инвеститорите изчакват, за да видят каква част от предложените стимули ще бъдат одобрени.
На валутните пазари също има затишие, като доларовият индекс за последно беше на ниво от 90.684, над достигнатото наскоро дъно от 89.206.
Еврото се разменя срещу 1.2095 долара, след като докосна шестседмично дъно от 1.2052 вчера. Щатската валута пък се търгува срещу 103.89 йени.
Канадският долар поевтиня до 1.2731 щатски долара след появилата се информация, че Байдън ще отмени разрешителното за петролопровода Keystone XL.
Златото се стабилизира при 1 840 долара за тройунция, след като вчера за кратко падна до шестседмично дъно от 1 809.90 долара за тройунция.
Опасенията около търсенето в световен мащаб поддържат цените на суровината. Щатският лек суров петрол поевтиня с 0.1%, до 52.29 долара за барел, докато фючърсите на брента поскъпнаха с 0.48%, до 55.02 долара за барел.