Търговец на суровини получи боядисани камъни вместо мед за 36 млн. долара
Търговец на суровини получил боядисани камъни вместо мед за 36 млн. долара от турски доставчик през миналото лято.
Базираната в Женева компания за търговия със суровини Mercuria Energy Group твърди, че е станала жертва на измама, след като закупила 10 000 тона блистерна мед.
Когато товарът започнал да пристига в Китай, от компанията открили, че вътре има боядисани камъни вместо поръчаните медни изделия.
Всичко това се случило въпреки контрола по сигурността и направените инспекции на товара.
Миналата година Mercuria сключила договор за закупуването на блистерна мед, която е нечиста форма на метала, с доставка до Китай. Около 6 000 тона от суровината били натоварени за доставка в над 300 контейнера на осем плавателни съда.
Преди да отпътуват от пристанище близо до Истанбул обаче, медта била заменена с облицовъчни камъни, които били боядисани, така че да наподобяват полурафинирания метал.
Mercuria, която е един от петте най-големи търговци на петрол в света, търси обезщетение в турски и британски съдилища от доставчика на медта Bietsan Bakir.
Турската полиция е задържала няколко човека във връзка с измамата, информира BBC.
Медта първоначално е била натоварена в контейнерите, преди да бъде проверена от компания за инспекция. На контейнерите са били поставени пломби с цел предотвратяване на измамата.
Котейнерите обаче са били отворени, а медта е била подменена с облицовъчни камъни, заявиха пред медиите от истанбулската правна кантора KYB. За да не бъдат засечени измамниците, използвали и истински, и фалшиви пломби.
След като плавателните съдове потеглили, Mercuria платила 36 млн. долара на пет вноски.
Измамата била разкрита, едва когато корабите започнали да пристигат на пристанище в Китай по-късно същия месец.
От турската полиция информираха, че "има молба за криминално разследване от страна на купувача срещу продавача и две посреднически фирми".
В случаи на неполучаване на доставка трейдърът може да предяви иск по застрахователната полица на товара. От Mercuria обаче откриват, че само един от седемте договора, използвани от турската компания за застраховането на товара, е истински. Останалите са били фалшифицирани.