Обикновената настинка може да изхвърли коронавируса от тялото ни
Вирусът, който причинява обикновена настинка, може на практика да изхвърли коронавируса от клетките на тялото, твърдят учени.
Някои вируси са известни с това, че се конкурират, за да бъдат единствените, които причиняват инфекцията
Учени от Университета на Глазгоу казват, че причиняващият настинка риновирус надделява над коронавируса.
Ползите може да не са дълготрайни, но риновирусът е толкова разпространен, че може да потисне COVID-19.
Представете си, че клетките в носа, гърлото и белите ви дробове са като редица от къщи. След като вирусът влезе вътре, той може или да държи вратата отворена, за да пусне други вируси, или пък може да я закове отвътре и да запази новия си дом само за себе си.
Грипният вирус е един от най-егоистичните вируси, които върлуват и почти винаги разболява сам. В същото време други вируси, като аденовирусите, са по-склонни да споделят къщичката си.
Има много спекулации относно това как вирусът, който причинява COVID-19, известен като Sars-CoV-2, би се вписал в мистериозния свят на "взаимодействията между вируси ".
Предизвикателството пред учените е, че изминалата година на социално дистанциране е забавила разпространението на всички вируси и е направила изучаването им много по-трудно.
Екипът към Центъра за вирусни изследвания в Глазгоу е използвал копие на лигавицата на нашите дихателни пътища, направена от същите типове клетки, и я е заразил със Sars-CoV-2 и риновирус, който е една от най-разпространените инфекции у хората и причинява обикновената настинка.
Ако риновирусът и Sars-CoV-2 бъдат пуснати по едно и също време, само ринувирусът успява да зарази. Ако риновирусът получи 24-часова преднина, тогава Sars-CoV-2 няма никакъв шанс. Дори и ако Sars-CoV-2 има 24-часова преднина, риновирусът го изхвърля от клетките.
"Sars-CoV-2 така и не може да се разгърне, защото е силно потиснат от риновируса," казва пред BBC доктор Пабло Мурсия.
"Това е абсолютно вълнуващо, защото ако имате високо разпространение на риновирус, то може да спре новите заразявания със Sars-CoV-2", допълва той.
Подобни ефекти са наблюдавани и преди. Голямо огнище на риновирус може да е забавило пандемията от свински грип през 2009 г. в части от Европа.
По-нататъшни експерименти показват, че риновирусът предизвиква имунна реакция в заразените клетки, която блокира способността на Sars-CoV-2 да се копира.
Когато учените блокирали имунната реакция, тогава коронавирусът достигнал такива нива сякаш риновирусът не е там.
Въпреки това коронавирусът би могъл да причини инфекция отново, след като настинката е отминала и имунната реакция е отслабнала.
"Ваксинацията - плюс хигиенните мерки, плюс взаимодействията между вирусите, биха могли да намалят значително честотата на Sars-CoV-2, но максимален ефект ще има от ваксинацията", казва доктор Мурсия.
Професор Лоурънс Янг от медицинското училище Уоруик казва, че човешките риновируси, които са най-честата причина за обикновената настинка, са "силно заразни".
Според него това проучване предполага, че "тази често срещана инфекция може да засегне вирусния товар на коронавируса и да повлияе на разпространението SarsCoV2, особено през есенните и зимните месеци, когато сезонните настинки са по-често срещани ".
Все още е неясно как ще се развият нещата през бъдещите зими. Коронавирусът вероятно ще е още тук, а всички други инфекции, които бяха потиснати по време на пандемията, може да се завърнат, след като имунитетът срещу тях отслабне.