Седем страни от ЕС с вечерен час, в пет училищата са затворени
Пандемията от COVID-19 продължава да настъпва на много места по света.
Редица европейски държави продължават ограничителните мерки, като през последните дни бяха отбелязани рекорди от новозаразени.
Седем страни от евросъюза са с вечерен час, в 5 са затворени училищата, съобщава вестник Монитор.
Френските власти наложиха в събота ограничителни мерки, засягащи една трета от французите, за да възпрат третата вълна от коронавируса. Не се знае дали това ще се окаже достатъчно, отбелязва френският в. "Експрес", като посочва, че някои от съседните страни също са засегнати от трета вълна.
Германските власти се готвят да засилят отново ограниченията, за да се противопоставят на третата вълна предвид разпространението на британския щам. Въпросът изглежда предрешен, защото канцлерът Ангела Меркел вече се обяви в подкрепа на допълнителни мерки.
Поставени под натиск да облекчат антиковидните рестрикции в Германия, представители на властите се споразумяха миналия месец постепенно да отворят училищата.
Потвърдените случаи на COVID-19 отново отбелязаха ръст, подтиквайки някои провинции да променят това решение, но други продължиха да връщат учениците в училище и настояха, че присъственото обучение трябва да стане правило.
Меркел заявява, че нейното правителство не може да направи почти нищо, за да наложи национални правила за училищата, имайки предвид германската федерална система. Както и в САЩ, образователната политика е до голяма степен от компетенциите на 16-те германски провинции.
Директорът на Института "Роберт Кох" Лотар Вилер заяви по-рано този месец, че от гледна точка на контрола на инфекциите "затварянето (на училища), разбира се, ще е добра стъпка".
Три четвърти от Италия са в карантина до 6 април, което включва великденските празници.
Великобритания се бори да постигне връщане към почти нормалната ситуация през лятото. Основното средство за това е кампанията за ваксинация, при която над 30 милиона души вече получиха поне една доза от ваксина срещу коронавируса.
В Испания обаче някои ресторанти дори са отворени. Също като Великобритания ситуацията далеч не е сходна с тази от преди няколко месеца: дневният брой на новите случаи е само около 5000. Ограничителните мерки варират в различните региони, но във всички е наложен полицейски час от 22 часа до 6 или 7 сутринта, в зависимост от региона.
Междувременно стана известно, че доверието на европейците във ваксината на AstraZeneca/Oxford е спаднало през последните две седмици на фона на безпокойства от евентуални странични ефекти, установи социологическо проучване на ЮГов, съобщи Ройтерс.
Ваксината е смятана за по-опасна, отколкото по-безопасна, сред анкетираните във Франция, Германия, Испания и Италия, според проучването, реализирано от 12 до 18 март сред 8000 души в седем европейски страни.
Във Франция недоверието към ваксината на AstraZeneca силно е нараснало: 61 процента от анкетираните са отговорили, че не я смятат за безопасна (с 18 процентни пункта повече спрямо подобно проучване през февруари) срещу само 23 процента, които я смятат за безопасна.
В Германия близо 55 процента от анкетираните германци (+15 процентни пункта) казват, че тя не е безопасна, докато по-малко от една трета я смятат за безопасна.
В Италия и Испания, където мнозинството от анкетираните преди смяташе ваксината за безопасна (съответно 54 процента и 59 процента), тези числа сега са паднали до 36 процента и 38 процента.
Във Великобритания, обратно, над три четвърти от анкетираните имат доверие на ваксината на шведско-британската компания, макар че този процент леко е спаднал до 77 процента (-4 процентни пункта).
В Швеция повечето хора смятат ваксината на AstraZeneca за безопасна (43 процента) срещу 34 процента, които не смятат така. В Дания мненията са разделени поравно - 42 на 42 процента.
Доверието в безопасността на ваксините на Pfizer и Moderna не се е променило според проучването на ЮГов.
Ако ЕС наложи забрана на износа на ваксини на AstraZeneca, британската програма за ваксинации може да се забави с два месеца, проваляйки плановете на правителството за отваряне на икономиката това лято, показва анализ на компанията "Еърфинити", цитиран от британския в. "Гардиън".
В същото време забраната за износ няма да помогне особено на срещащите затруднения ваксинационни програми на страните от ЕС. С това ваксинирането на всички възрастни ще се ускори само с една седмица, показва анализът, поръчан от британското издание.
Забраната ще бъде обсъдена от лидерите на 27-те страни членки в четвъртък. Очаква се преди това британският премиер Борис Джонсън да разговаря с европейските си колеги.
Обединеното кралство съобщи за 33 нови смъртни случая от COVID-19 - най-ниското ниво от 5 октомври и много под върховите равнища през януари и февруари, когато бяха регистрирани по над 1000 починали на ден, предаде Ройтерс, като се позова на официални данни.
Потвърдени са 5312 нови заразявания, а регистрираните случаи за седем дни са 38 145 - с 4.4 процента по-малко, отколкото през предишния седемдневен период.
Във Великобритания вече 27,6 милиона души са получили поне една доза ковид ваксина, което е над половината от пълнолетното население на страната. Две дози са получили 2,3 милиона души.
Правителството заяви, че в неделя са били поставени 873 784 ваксинни дози - втори дневен рекорд за последните дни.
Друг рекордьор във ваксинирането в Европа е Сърбия. До този момент 1 450 000 граждани на Сърбия са заявили, че желаят да се ваксинират. Досега в Сърбия са поставени 2 175 000 дози от ваксините срещу коронавирус, при което над 860 00 души са получили и втората доза от ваксината.
Сръбската агенция по лекарствата е отчела 626 нежелани реакции след ваксиниране срещу коронавирус, съобщи за националната телевизия РТС представителят на агенцията Павле Зелич.
Той уточни, че 200 от случаите се отнасят за ваксината на Pfizer/BioNTech, 224 - за китайската ваксина Sinopharm, 118 - за руската ваксина Спутник V, и 82 - за AstraZeneca, а при два от случаите не е установено коя е била ваксината. Зелич отбеляза, че в страната се използва най-много китайската ваксина.
Като нежелани реакции той посочи раздразнение или болка на инжектираното място, отоци, зачервяване, повишена температура, болки в мускулите и ставите, слабост, главоболие и гадене.
Ако искате нормално лято, носете маски и се пазете, призовава в. "Вашингтон пост", като напомня, че президентът Джо Байдън спомена неотдавна, че е възможно САЩ да празнуват нормално Деня на независимостта.
Да се надяваме, че нищо няма да се обърка. Но на хоризонта има и тъмни облаци: броят на новозаразените в страната спря да намалява след спад през януари и февруари, достигайки упорито плато. През последната седмица случаите в 14 щати започнаха отново да нарастват.
Всичко това показва, че пандемията не е приключила и в най-лошия сценарий е възможна четвърта вълна, предупреждава американското издание. Прибързаните решения в някои щати за отваряне на магазини и предприятия и отмяна на задължителното носене на маски може да доведат до нарастване на броя на случаите въпреки успешната кампания за ваксинация.
САЩ са поставили досега 124 481 412 ваксинни дози срещу COVID-19, заяви американският Център за контрол и превенция на болестите, цитиран от Ройтерс.
Поставените дози са от ваксините на Moderna, Pfizer/BioNTech и Johnson & Johnson.
Центърът каза, че 81 415 769 души са получили най-малко една доза, а 44 141 228 човека са напълно ваксинирани.