Еврото е на път към най-силния си месечен спад от две години насам
Еврото продължава да поевтинява на валутните пазари.
Негативната тенденция за единната валута започна в началото на годината, след достигнатия близо тригодишен връх спрямо щатския долар.
На 6 януари тази година еврото се търгуваше на ниво от 1.2325 долара, а към момента курсът се движи под 1.1790 долара за евро.
Единната валута е на път да запише най-силния си месечен спад от средата на 2019 г. насам, повлияна от негативните очаквания за представянето на някои от водещите икономики на Стария континент.
Франция, Германия и още няколко държави от еврозоната въвеждат по-строги ограничения срещу разпространението на COVID-19, което поставя под въпрос темповете на икономическото им възстановяване.
На месечна база единната валута поевтинява с 2.3 на сто, което е най-силното ѝ понижение от юли 2019 г. насам.
Негативно влияние върху курса на еврото оказва и разширяващата се "ножица" между доходностите по германските и американските държавни облигации. Т. нар. спред между американските и германските 10-годишни ДЦК вече е над 200 базисни пункта при около 150 в началото на годината.
"Фокусът на инвеститорите остава насочен към ситуацията с пандемията в Европа. Всичко зависи от това дали новите случаи на COVID-19 ще продължат да нарастват и какви ще са темповете на ваксинация", смятат икономистите на ING.
Междувременно, щатският долар печели позиции срещу повечето от водещите световни валути. Късите позиции на хеджфондовете, които залагат срещу долара, намаляват до най-ниските си нива от юни 2020 г. насам.
Според анализаторите, американската валута получава подкрепа най-вече от позитивните макроикономически данни, идващи отвъд Океана. В същото време броят на новозаразените с коронавируса американци намалява, а този на ваксинираните се увеличава с много по-бързи темпове, отколкото в Европа.
Това даде възможнот за разхлабване на карантинните мерки в повечето щати.