Facebook изгражда директна интернет връзка между САЩ, Индонезия и Сингапур
Facebook планира да постави два подводни оптични кабела, които да свързват Сингапур, Индонезия и Северна Америка.
В проекта на компанията участва и Google, както и някои от водещите телекоми в региона на Югоизточна Азия.
Целта е да се подобри значително регионалният трансфер на данни, съобщава Ройтерс.
"Оптичните трасета, които се казват Echo и Bifrost, ще бъдат първите два кабела, положени на новото трасе по дъното на Яванско море. Те ще увеличат капацитета на транстихоокеанския трансфер на данни със 70%", заявява вицепрезидентът на Facebook Кевин Салвадори.
Засега от компанията не разкриват размера на инвестицията, но уточняват, че тя е една от най-значимите в Югоизточна Азия.
Оптичните кабели ще свържат за първи път Северна Америка директно с някои от централните и източните провинции на Индонезия. Това значително ще подобри интернет свързаността на страната, която е четвърта по брой на населението в света.
Трасето Echo, което се изгражда съвместно с Alphabet (компанията майка на Google) и индонезийския телеком XL Axiata, трябва да бъде готово до 2023 г.
Bifrost пък се строи в партньорство с Telin, която е част от индонезийската Telkom, и със сингапурския конгломерат Keppel. То трябва да бъде завършено до 2024 г.
Предстои проектът за изграждането на двата подводни кабела да получи одобрението на местните регулатори. Той е част от дългосрочната стратегия на Facebook за подобряване на свързаността на Индонезия, която е петият най-голям пазар за компанията в световен мащаб.
73% от общо 270-милионното население на страната използват интернет, но повечето от тях разчитат на мобилен интернет. Едва 10% са потребителите с широколентов интернет достъп. Големи части от страната все още нямат интернет покритие.
Миналата година от Facebook обявиха, че ще поставят над 3000 километра оптични кабели в 20 града в Индонезия.
Facebook планираше изграждането и на директна интернет връзка между Калифорния и Хонконг с дължина от 12 800 километра, но плановете на компанията срещнаха отпор от страна на американското правителство.
Основните притеснения на Вашингтон са свързани с рисковете за националната сигурност, които произтичат от директната оптична връзка с Хонконг, който е автономна територия в рамките на Китайската народна република.