Китай затяга хватката около технологичните гиганти
Китайските антимонополни регулатори засилват натиска върху технологичните компании в страната, съобщава BBC.
В началото на тази седмица Tencent загуби над 60 милиарда долара от пазарната си капитализация, след като стана ясно, че компанията е била глобена заради нарушения на антимонополното законодателство.
Alibaba пък вероятно ще трябва да се раздели с част от медийните си активи, отново под натиска на регулаторите.
Миналата седмица китайските власти обявиха, че са наложени глоби на 12 компании заради сделки и практики, нарушаващи антимонополните разпоредби. Сред санкционираните са някои от водещите играчи в сектора, като Tencent, Baidu, Didi Chuxing, SoftBank и ByteDance.
Инвеститорите са разтревожени, че Tencent може да е следващият голям технологичен концерн, попаднал "на мушката" на регулаторите, които все по-често се интересуват от начина, по който работят компаниите в сектора.
Държавната телевизия CCTV съобщи, че президентът Си Дзинпин е разпоредил на институциите да засилят контрола върху интернет компаниите, да пресекат монополните практики и да гарантират свободната конкуренция.
През октомври властите в Пекин блокираха IPO-то на Ant Group, която е част от групата на Alibaba. Нейният собственик Джак Ма беше считан за един от най-влиятелните бизнесмени в Поднебесната империя, но след като си позволи открито да критикува регулациите във финансовия сектор, компанията му стана обект на постоянен натиск от страна на държавната машина.
Освен това Китай прие специален закон, чиято цел е да ограничи доминиращата позиция на големите платформи в сферата на онлайн търговията.
Tencent е една от водещите технологични компании в Китай, а услугата ѝ за онлайн съобщения WeChat има над 1 милиард потребители. Основателят на компанията Пони Ма пък е сред най-богатите китайци.
Tencent e и един от основните играчи в сферата на дигиталните разплащания със своето приложение WeChat Pay, което е конкурент на AliPay на Ant Group.
Според публикации в китайските медии и двете компании вероятно ще бъдат принудени да отделят своите финансови услуги в отделни дружества, които да включват всички операции - банкиране, застраховане и разплащания.
Освен от финансовите приложения, основните приходи на Tencent идват от игрите за мобилни устройства, както и от стрийминга на филми и музика.