Джак Ма се появи за първи път след сблъсъка му с властите в Китай
Основателят на китайския гигант в онлайн търговията Alibaba Джак Ма се появи за първи път, след като в продължение на седмици беше извън светлината на прожекторите, което пък породи спекулации относно местонахождението му - на фона на регулаторните проблеми, които имат неговите компании в Китай.
Търгуваните на борсата в Хонконг акции на Alibaba поскъпнаха с 5% след новината за появата му.
Във видео, пуснато в китайските социални медии, Ма се обръща към учителите в селските райони като част от благотворителните инициативи на неговата фондация. На ежегодното събитие, което обикновено се провежда в курортния град Саня, Джа Ма отбелязва постиженията на училите в селските райони, които получават парична подкрепа.
“На 20 януари Джак Ма участва в онлайн церемонията на инициативата,” заяви говорител на неговата фондация.
През октомври Ма направи изказване, в което изглежда критикува финансовите регулаторни органи в Китай.
Това се смята, че е една от причините за спирането на първичното публично предлагане на акции на финтек компанията на Ма Ant Group, което се очакваше да бъде рекордно.
Ма не е имал публични изяви от изказването си през октомври, което породи спекулации, че е изчезнал. Според източник на CNBC обаче той просто стои далеч от обществени прояви.
Междувременно, китайските власти предприеха мерки срещу технологичните му компании Alibaba и Ant Group.
През декември регулаторните органи започнаха антимонополно разследване на Alibaba. Пекин също така работи по финализирането на мащабен антимонополен закон.
Регулаторните органи пък поискаха от Ant Group да коригира бизнеса си, така че да отговаря на регулаторните изисквания. Китай прокарва нови правила на така нареченото микрокредитиране, които включват промени, като капиталови изисквания за технологични компании, които предлагат заеми.
В Пекин се притесняват от мощта на китайските технологични компании, които в последните години се разрастнаха до голяма степен необезпокоявани и се превърнаха в ключова част от ежедневието в Китай, пише CNBC.