25 забавни факта за Исландия, които повечето хора не знаят
Исландия е островна държава, разположена в северната част на Европа.
Населението й е около 360 000 души, а официалният език - исландски. Столицата и най-голям град е Рейкявик, като в него живее голяма част от населението.
Това са някои от общите, но някак скучни факти, които научаваме за Исландия в училище.
Но страната е всичко друго, но не и скучна. Тя е невероятно красива със зашеметяваща природа, интересни традиции и богата история.
BoredPanda събра някои от най-интересните и дори странни факти за тази скандинавска държава.
Исландия е единственото място в света, на което можете да плувате между две тектонски плочи
Цепнатината Силфра е единственото място в света, на което можете да плувате между две тектонски плочи. Това е пукнатина между континентите, образувана поради разкъсването на плочите. Някои от отворите между тях са толкова тесни, че можете да докоснете с ръце северноамериканския и евразийския континент едновременно.
Не само това - там ще откриете едни от най-чистите води в света. Силфра се намира в националния парк Thingvellir, в югозападната част на Исландия, и е обявена за обект от световното наследство на ЮНЕСКО през 2004 г.
В град Акурейри светофарите имат червени сърца вместо червени кръгове
Икономическият срив от 2008 г. е наистина опустошителен за Исландия. За да повдигне духа на местните, управата на град Акурейри решава, че най-голямо влияние имат най-простите неща. Това е вторият по големина град в страната и се намира в северната й част, така че студеният климат и дългите нощи не помагат, когато става въпрос за щастие.
Но градът намира решение: те превръщат червените кръгове на светофарите в сърца. Това е част от по-мащабна кампания, носеща името „Усмихни се със сърцето си“. Сега местните, чакащи в задръстванията, виждат сърцата, които непрекъснато им напомнят да бъдат позитивни, а международният символ на любовта на такова неочаквано място извиква усмивка на лицето.
Единственият местен бозайник в Исландия е арктическата лисица
За първи път Исландия е заселена през 9 век и тогава единственият местен бозайник е арктическата лисица. Тези животни идват на острова в края на ледниковия период през замръзналото море. Други животни са донесени от заселници. В Исландия живеят от 8 000 до 10 000 арктически лисици, като статутът им е на застрашен от изчезване вид.
Традиционният коледен подарък е книга
Исландците обичат да четат книги. В страната се издават най-много книги на глава от населението в света, като на 1000 исландци се публикуват пет заглавия. През 2009 г. заемните книги на Градската библиотека в Рейкявик възлизат на 1.2 милиона, а населението на града е само 200 000 души.
Но по-голямата част от книгите се продават през определен период от годината - от края на септември до началото на ноември. Тази национална традиция се нарича Jolabokaflod. Книги по традиция се подаряват на Бъдни вечер, като хората прекарват нощта преди Коледа в четене.
Традицията започва през Втората световна война, когато валутните ограничения намаляват възможностите за вносни подаръци. Но ограниченията върху хартията не са толкова лоши, така че книгите се превръщат в перфектните празнични дарове.
Исландците използват приложение, с което разбират дали са роднини с човека, с когото се срещат
Населението на Исландия е около 360 000 души и на такъв малък остров с ограничена имиграция има шанс да разполагате с далечни братовчеди, за които дори не подозирате. Също така има шанс да ги срещнете случайно. Това е такъв проблем, че през 2010 г. се разработва приложение, което помага на исландците да проверят дали новият им познат не е техен роднина.
Приложението Íslendinga използва информация от друга база данни Íslendingabók, или „Книгата на исландците", в която са изброени всички исландци - от първите имигранти през 11 век, и техните взаимоотношения.
Най-ужасяващите места на ЗемятаТова не са места, на които ще искате да сте сами - ден или нощ
Членовете на едно и също семейство могат да носят различни фамилни имена
Обикновено в съвременното общество членовете на едно семейств споделят фамилното си име и то остава за поколенията по бащина линия. В Исландия обаче имат своя собствена фамилна система. Първо, когато двама души сключат брак, те си запазват собствените си фамилни имена.
Ако имат син, тогава фамилното му име се формира чрез добавяне на суфикса (наставща) -son към собственото име на баща му или на майка му. При момиченана би се образувало чрез добавяне на -dóttir. Суфиксите буквално означават „син“ и „дъщеря“.
Така че всички членове на семейството могат да имат различни фамилни имена. От 2019 г. на исландците е позволено също така да добавят полово неутралния суфикс -bur, който означава „дете“.
Има гигантска скала във формата на слонска глава
Това е базалтова скала, открита на островите Уестман в Исландия. Тези парчета земя се образуват след поредица от вулканични изригвания, а последното, което причинява значителни щети, е през 1973 г. Смята се, че Слонската скала се е образувала точно в него.
Това е впечатляващ феномен, тъй като формата е много добре дефинирана, а базалтовата скала му придава уникална набръчкана текстура, подобна на кожата на слон.
54 процента от исландската нация вярва, че елфите съществуват и дори има училище за елфи в Рейкявик
На исландски има дума, означаваща „пътуване със сладолед“
Първата в света демократично избрана жена-президент е Вигдис Финпогадоухтир през 1980 г.
В Исландия няма ресторанти на McDonald’s
В Исландия няма комари
Родителите в Исландия често оставят бебетата си да спят навън в студа
Родителите трябва да избират имена за бебетатата от специален списък или да го изпратят за одобрение
Страната, в която вратите не се заключват и няма частни клиникиЕ, езикът е труден, но пък всичко друго е потънало в мир и спокойствие
Възможно е да обиколите цялата страна за по-малко от 24 часа
Цветовете на знамето на Исландия символизират трите елемента от пейзажа на страната
Най-популярната храна в Исландия са хотдозите
В Исландия има около 130 вулкана и приблизително 30 от тях са активни
Децата получават коледните си подаръци от 13 тролчета (Юле Ладс)
Кучета, като домашни любимци, са забранени от 1924 до 1984 г. в Рейкявик
От 2010 до 2014 г. кметът на Рейкявик е комик без политически произход
Рейкявик е най-северната столица на света
Исландският парламент е най-дълго действащият парламент в света
24 март е денят на исландската бира
Най-безопасните страни в света в случай на апокалипсисУчените определиха най-безопасните страни в света в случай на апокалипсис
В Исландия няма обществена железопътна система