Златото поскъпна до тримесечен връх в началото на седмицата
Азиатските пазари на акциите днес се представят разнопосочно, след като данните за продажбите на дребно в САЩ не оправдаха очакванията, въпреки че промишленото производството остава солидно. Междувременно допълнителни доказателства за инфлационен натиск в световен мащаб повишиха цената на златото до тримесечен връх.
Продажбите на дребно в Китай нарастват със 17.7% на годишна база през април, докато предварителните прогнози бяха за скок от 24.8%. Промишленото производство бе в тон с очакванията и бележи повишение от 9.8%.
Разпространението на коронавируса също се отрази на пазарите, като Сингапур ще затвори повечето училища от сряда след като обяви най-високия брой местно предавани случаи от месеци.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI бележи повишение от 0.2%, отдалечавайки се допълнително от четириседмичното дъно, достигнато през миналата седмица.
Индексът на китайските сини чипове нарасна с 1.8%.
Японският Nikkei изгуби 0.7%, след като през миналата седмица падна до най-ниското си ниво от началото на януари. Изнесени данни показаха, че инфлацията е факт в световен мащаб, като цените на едро в Япония отбелязаха скок от 3.6% на годишна база през април.
Фючърсите на S&P 500 и Nasdaq отстъпва с по 0.1%, след скока на индексите в петък.
В САЩ тази седмица не се очакват много събития, които да повлияят на пазарите. Това насочва вниманието на инвеститорите към протокола от последната среща на Федералния резерви, като те ще търсят евентуални индикации за евентуално ограничаване на изкупуваните от централната банка на САЩ активи.
Изследване на потребителите, направено от Мичиганския университет, показа най-високите очаквания относно инфлацията за предстоящата година в последното десетилетие.
Икономистът на Bank of America Мишел Майер очаква натиск върху цените, вследствие на недостига на стоки и възстановяването на пътуванията, заявява тя пред Ройтерс.
Опасенията относно инфлацията първоначално доведоха до повишение на доходността по 10-годишните щатски държавни облигации до шестседмичен връх от над 1.7%, но търпението на Фед успокои инвеститорите и доходността се върна до 1.62% днес.
Доларовият индекс се повиши до 90.909 преди да се задържи до настоящото си ниво от 90.397.
Еврото за последно се търгуваше на ниво от 1.2135 долара, след като поскъпна с 0.5% в петък докато доларът запази позиции спрямо йената при 109.35.
Биткойнът поевтиня с 12% през уикенда до най-ниската си стойност от февруари, след като съобщения в Twitter на Илон Мъск дадоха индикации, че Tesla може би е продала или ще продаде притежаваната от компанията криптовалута.
Поевтиняването на долара в комбинация с опасенията относно инфлацията оскъпиха златото до триседмичен връх от 1 852 долара за тройунция като цената проби съпротивата при 1 845 долара.
Цените на петрола нараснаха след като се колебаеха през миналата седмица заради проблемите с петролопровода Colonial Pipeline, който стана обект на хакерска атака.
Брентът поскъпна с 16 цента до 68.86 долара за барел. Повишението при щатския лек суров петрол също бе от 16 цента до 65.53 долара за барел.