Русия предложи отново ваксини на Северна Корея
Русия отново е предложила на Северна Корея ваксини срещу COVID-19, на фона на появилата се информация, че населението на страната гладува заради наложените строги мерки.
Преди това Пхенян отказа ваксини и помощ от редица държави.
Страната затвори границите си, за да опита да предотврати навлизането на вируса, но това се отрази на търговията й с Китай. Северна Корея разчита на Пекин за храна, изкуствени торове и горива.
Ким Чен Ун призна, че страната е изправена пред недостиг на храни, описвайки ситуацията като "напрегната".
Той коментира тежкото положение миналия месец и каза на гражданите да се подготвят за "най-лошия възможен изход", което предизвика сравнение със смъртоносния глад през 90-те години.
Смята се, че международните търговски санкции са ограничили допълнително доставките на храна за страната.
Русия преди това беше предупредила Северна Корея, че "не всеки може да издържи на безпрецедентно силни и всеобхватни ограничения", а вчера руският външен министър Сергей Лавров заяви, че Москва е предложила на няколко пъти ваксини на Пхенян.
Той повтори отново, че ваксини ще бъдат предоставени, ако страната ги иска.
Северна Корея е в криза. Колко голяма ще е тя ще зависи от това какво ще се случи в следващите няколко месеца.
Вече се появи информация за недостиг на храна в страната, като се смята, че Ким Чен Ун е разпоредил армията да разпределя от запасите си на хората.
Според доклад на ООН Северна Корея е изправена пред недостиг на храни в размер на около 860 000 тона тази година.
Положението не се доближава до нивата на глада от 90-те години, но хранителните запаси се топят, а есенната реколтата трябва да е добра, за да се избегне масов глад.
Миналата година редица тайфуни наводниха селскостопанските площи и унищожиха част от реколтата. Северна Корея не може да си позволи повече природни бедствия.
Един от начините за излизане от кризата би бил да се ваксинират хората в страната срещу COVID-19, което би позволило на режима да вдигне ограниченията по границите си, да възобнови търговията и вероятно дори да приеме помощи.
Експерти смятат, че нежеланието на Северна Корея да поеме по този път може би се дължи на липсата на хладилни камери за транспортирането на ваксините и на страха от допускането на чужденци, които да следят ваксинационния процес, пише BBC.
Северна Корея твърди, че в страната няма случаи на COVID-19, което експерти поставят под съмнение.