Иран пусна приложение за запознанства, за да стимулира браковете
Иран представи приложение за запознанства, което има за цел да подпомогне трайните бракове в мюсюлманската република, където делът на разводите се покачва, а раждаемостта пада.
Приложението носи името Хамдан, което означава "спътник" на персийски.
Създателите му твърдят, че то използва изкуствен интелект, за да открива подходящи партньори "само за ергени, които търсят постоянен брак" и само една съпруга, пише BBC.
Приложенията за запознанства са популярни в Иран, но отсега нататък само Хамдан ще е законно.
Иранското законодателство също така криминализира извънбрачните сексуални отношения по взаимно съгласие.
Според уебсайта на Хамдан, потребители ще трябва да удостоверят самоличността си и да се подложат на психологически тест, преди да започнат да си търсят партньор.
Когато бъде открит подходящ партньор, приложението "запознава семействата с помощта на консултанти", които ще "придружават" двойката в продължение на четири години след брака.
Ръководителят на културния институт Тебян, който разработва Хамдан, твърди, че приложението ще създаде здрави семейства във време, в което семейните ценности са поставени под заплаха от страна на "Дявола" и враговете на Иран.
Според данни на National Organisation for Civil Registration, в периода март – декември 2020 г. в Иран са отчетени 307 300 брака и 99 600 развода. През 2008 г. там е имало само по един развод на всеки осем брака.
Междувременно, годишният прираст на населението на страната пада до 1.29% през 2020 г.
Повече от половината от населението на Иран е на възраст под 35 г. Правителството обаче предупреди, че ако не се предприемат действия, Иран може да стане една от страните с най-застаряващо население в света в следващите три десетилетия.
През март парламентът на Иран прие проектозакон, който задължава правителството да предлага финансови стимули за брак и за двойките, които имат по повече от две деца. Той все още обаче не е одобрен от Съвета на настойниците.
Миналата година правителството започна да ограничава услугите, свързани със семейното планиране в държавните болници. Вече не се предлагат вазектомии, а контрацептиви се предписват само на жени, чието здраве е изложено на риск.