Марсоходът Пърсивиранс загуби първата си скална проба
Марсоходът Пърсивиранс е загубил първата скална проба, която взе от Червената планета, съобщава BBC. Инженерите на НАСА се опитват да разберат какво се е случило с нея.
Системите на марсохода били в пълна изправност, когато пробата от повърхността на Марс е взета с помощта на специална метална сонда. При проверката на нейното съдържание по-късно обаче се оказало, че тя е празна.
Със свалянето на допълнителни данни от компютрите на марсохода и с проследяване на неговата телеметрия специалистите ще се опитат да разплетат мистерията.
"Първоначалното ни предположение е, че скалата, от която е взета пробата, не е реагирала по начина, по който се очаква. Едва ли става въпрос за проблем в системите на марсохода, по-скоро качествата на самата проба не са били подходящи", обяснява един от мениджърите на проекта Дженифър Троспър.
Пърсивиранс разполага със система за скално сондиране на края на двуметровата си роботизирана ръка. С помощта ѝ тя може да взима проби с размера на човешки пръст. След това пробите се прехвърлят във вътрешността на машината, където се съхраняват в херметически затворени цилиндри, направени от титан.
Преди да бъдат запечатани обаче, камера записва количеството на взетия материал. Точно в тази фаза става ясно, че пробата, взета от Пърсивиранс, липсва.
Това не е първият случай, в който роботите, изпратени на повърхността на Марс, се затрудняват с взимането на проби от почвата на планетата, припомня BBC.
През 2007 г. сондата на НАСА Финикс се опита да вземе проби от арктическия регион на Марс, но се оказа, че почвата е твърде лепкава и не може да бъде прехвърлена във вътрешната лаборатория на съоръжението.
През 2018 г. пък роувърът Инсайт се опита да постави температурен датчик на повърхността на планетата, но също не успя.
Пърсивиранс кацна на Червената планета през февруари тази година в близост до 45-километровия кратер Джезеро. Основната мисия на марсохода е да установи дали на Марс има или някога е имало форми на живот.
Според експертите на НАСА от сателитните снимки кратера Джезеро може да се предполага, че той някога е бил езеро, в което може да е имало развити микроорганизми.