Какво представлява Черноморската банка за търговия и развитие (ЧБТР)

Черноморската банка за търговия и развитие (ЧБТР) е международна финансова институция, създадена от Албания, Армения, Азербайджан, България, Грузия, Гърция, Молдова, Румъния, Русия, Турция и Украйна. Централата на ЧБТР е в Солун, Гърция.

ЧБТР подкрепя икономическото развитие и регионалното сътрудничество, като предоставя заеми, кредитни линии, собствен капитал и гаранции за проекти и търговско финансиране в публичния и частния сектор в своите страни-членки. Уставният капитал на банката е 3.45 милиарда евро. ЧБТР се оценява дългосрочно „A-“ от Standard and Poor’s и „A2“ от Moody‘s.

България и ЧБТР

Страната ни е сред т.нар. средни по големина акционери в банката, след големите Гърция, Турция и Русия, които имат дял от по 16.5%. България и Украйна са с по 13.5 на сто, докато Румъния има 14% дял.

Банката има възможност да финансира частни и публични проекти за минимум 10 млн. евро, като сумата може да достигне до 90 млн. евро за частния и 120 млн. евро за публичния сектор.

Средносрочна и дългосрочна стратегия

До края на 2022 г. банката има за цел да увеличи своето портфолио с около 12% на годишна база, като в края на следващата година то трябва да достигне 2.5 млрд. евро.

Според дългосрочната стратегия (до 2030 г.) ЧБТР цели да финансира между 30 и 35 проекта на годишна база, което би позволило увеличение на портфолиото с около 5-7% годишно. В края на периода портфолиото на банката се очаква да се увеличи до 4 млрд. евро.

Увеличение на капитала и финансиране

Като независима финансова институция, ЧБТР набира част от нужните си средства от международните пазари.

„Вече има решение за увеличение на капитала на банката с нови 250 млн. евро“, каза по време на провелата се среща с представители на медиите от региона президентът Дмитри Панкин.

Той посочи, че ниските лихви на международните пазари са позволи през изминалата година да се заеме ресурс от 1 млрд. евро при доста добри условия, за да може ЧБТР да финансира дейността си.

„Банката пренасочи своя капитал по време на COVID-19 към сектори, които бяха най-силно засегнати от пандемията. Например, най-голяма нужда от капитал в тези времена имаха малките и средни предприятия“.

От началото на 2021 г бяха одобрени 22 нови проекта за 771.4 млн. евро, като бяха подписани 20 договора за заеми за 624 млн. евро.

„Водени са преговори за разширението на банката с държави, като Сърбия и Северна Македония. Нашата стратегия е такава, че ако те не са наши членки, ние няма как да финансираме проекти в тези държави", каза още Панкин.

Той посочи, че основно банката финансира проекти в щатски долари и евро, а когато това прави в местни валути (руски рубли, турски лири или др.), хеджира валутния риск.

ЧБТР и България

Черноморската банка за търговия и развитие (ЧТБР), заедно с група международни институции за развитие и търговски банки, подкрепя концесията и програмата за капиталови разходи на Летище „София“ по-рано тази година.

Участието на банката ще е за около 55 млн. евро, уточни Весела Маргаритова, старши банкер на ЧБТР за промишлеността, транспорта и туризма.

Банката е пред финализиране на гаранции за 22 млн. евро с Националния гаранционен фонд.

„За момента работим с няколко търговски банки – Пощенска банка, Уникредит Булбанк, ПроКредит банк и Банка ДСК“, каза Ивайло Московски, вицепрезидент „Операции“ в банката.

„Ние сме по-малки от ЕИБ и ЕБВР, но сме бутикова институция с местно присъствие, тъй като сме насочени в определен район – Черноморският“, каза още Маргаритова.

Според Московски днес банката може да предложи малко по-високи лихвени нива за частните компании, или иначе казано, „среща силната конкуренция на търговските банки в страната“.

„Опитахме се да работим с ББР, но за момента това не се получава. Често правим и срещи с общините, за да им презентираме възможностите, които предлагаме", каза още Московски.

До момента банката е одобрила 15 проекта в България за 418 млн. евро, като подписаните договори са за 14 проекта и 395 млн. евро. По размер на подписаните договори, България се нарежда на четвърто място сред големите акционери Гърция, Турция и Русия. (бел. ред. размерът на финансирането за бизнеса за отделните държави се изчислява пропорционално на акционерното участие).

След приспадане на платените до момента суми, експозицията на банката в България за оценява на 254 млн. евро, което е три пъти повече спрямо 3 години по-рано.

Банката приключи 2020 г. с нетна печалба от 14.2 млн. евро спрямо 13.7 млн. евро година по-рано.