В България нямаме дефицит на електрическа енергия и такъв не се очертава. Зависи и каква ще е зимата.Това заяви пред Българското национално радио министърът на енергетиката Андрей Живков.

Той каза още, че хранилището в Чирен е пълно на около 70%. Прогнозите на анализаторите са, че цените ще останат високи и едва през втората четвърт на 2022 година ще настъпи успокоение на пазара на природния газ.

"Нещата и в енергетиката се движат от основния принцип на свободния пазар - цените се определят от търсенето и предлагането. В Европа търсенето на газ е огромно, вследствие на възстановяването на икономиките след COVID-19, темповете бяха неочаквани и това предполага повишено търсене на енергийни носители. Азиатските пазари също се възстановяват и работят на пълни обороти. В Европа се получи дефицит на природен газ. Големите доставчици пренасочиха доставките към азиатските пазари, които са огромни консуматори. В Европа хранилищата останаха по-малко пълни. Предвид идващата зима, за която се очаква, че ще е студена, цените също се повишават. Борсите отразяват настройката на клиентите и заради притесненията, че природният газ няма да стигне, цените се вдигат непрекъснато", обясни енергийният министър.

Живков подчерта, че най-потърпевши от резкия скок на цените на тока са малките и средните предприятия.

"Битовите потребители у нас са на регулиран пазар и това ги защитава от удара на високите цени", заяви министърът.

Той коментира и темата за въглищните централи:

"Проблемът с бъдещето на въглищните региони е социален. При евентуално затваряне на централите и мините, трябва да дадем позитивен сигнал за бъдещето на хората, заети в тези сектори. Досега по този въпрос не е работено и никаква стратегия не е разработвана. Това е нещо, което служебното правителство започна да разработва. Стартът е с обявяването на три възможни дати за затваряне на въглищното производство, които трябва да минат през одобрението на парламента. Това са 2035, 2038 или 2040 година", каза още Андрей Живков.