Все повече известни технологични инвеститори от САЩ се местят в Европа
Все по-голям брой известни американски инвеститори от технологичния сектор се местят в Европа, за да се възползват от възхода на стартъп компаниите на континента.
Това се случва, след като оценката на няколко европейски технологични компании скочи по време на пандемията от коронавирус. Пазарната стойност на платфрмата за онлайн събития Hopin нарасна до 7.75 млрд. долара две години след основаването ѝ, докато Klarna, която предоставя услуги от типа „купи сега, плати после“, наскоро бе оценена на 46 млрд. долара.
Щатски компании за рисков капитал изпращат служители в Европа и наемат хора на място в опит да открият следващата Spotify или ASML, чиято пазарна стойност нарасна до 331 млрд. долара на фона на недостига на чипове в световен мащаб.
Ветеранът в този сектор Алекс Ферара, партньор в Bessemer Venture Partners, която е инвестирала в компании като LinkedIn и Pinterest, се е преместил от Ню Йорк в Лондон през септември, според източник на CNBC, пожелал анонимност.
Миналия месец компанията за рисков капитали от Силициевата долина Lightspeed Ventures, която е инвестирала в Snap и Epic Games, наема Пол Мърфи и Рос Мейсън, които да оглавят навлизането й в Европа.
Живеещият в Лондон Мърфи е един от първите инвеститори в Hopin, докато Мейсън, който живее в Женева, е съосновател на MuleSoft, която бе придобита от Salesforce през март 2018 г. за 6.5 млрд. долара.
В Лондон Lightspeed също така наема Адриан Раду, бивш съдружник в инвестиционната банка Qatalyst Partners, според LinkedIn. Тримата се присъединяват към партньора в Lightspeed Рутис Виткаускас, който живее в Лондон от септември 2019 г.
General Catalyst, която има инвестиции в Airbnb и Stripe, наема живеещият в Лондон Крис Бишоф за управляващ директор през май и Джулиет Бейлин като директор през юни, според LinkedIn.
Технологичният гигант все още липсва
Въпреки че Европа все още не може да се похвали с технологичен гигант, като Apple или Amazon, континентът е дом на все по-голям брой технологични компании, които се оценяват на десетки и дори стотици милиарди долари и някои хора смятат, че е само въпрос на време Европа да създаде технологична компания с мащабите на гигантите от САЩ и Азия.
“Общото мнение се промени от схващането, че Европа е обречена на технологичен застой към това, че континентът вече е реален глобален играч с компании в множество категории,” казва пред CNBC живеещият в Лондон инвеститор Хюсеин Канджи, посочвайки като пример Spotify, Klarna, Revolut и Darktrace.
“Всеки, който е някой, стартира дейност в Лондон (това изненадващо е големият европейски печеливш, въпреки че Великобритания вече не е част от ЕС) или се оглежда за сделки в Европа,” казва Канджи, който е партньор в Hoxton Ventures.
“Това е страхотно за екоситемата, защото три четвърти от печелившите компании в Европа, така или иначе набират американски средства,” казва той.
Sequoia, която вероятно е най-популярната компания за рисков капитал в света, обяви, че започва дейност в Лондон през миналата година, като ветеранът партньор в компанията Мат Милър се премести от Сан Франциско в английската столица.
Инвестиционната компания, която е инвестирала в Apple и Google в първите им дни, сега има офис в Лондон.
Sequoia е подкрепила над 10 компании в Европа, откакто отваря офиса си в Лондон. Общите инвестиции на Sequoia на континента обаче са значително по-големи, тъй като компанията инвестира в Европа от повече от десетилетие, подкрепяйки, компании като производителя на чипове Graphcore и базираната в Стокхолм Klarna.
“Физическото присъствие тук ни позволява да действаме по-бързо и да увеличим драстично усилията си,” казва в интервю за CNBC през миналата година Милър. “Преди идвах в Лондон за една седмица в месеца, но това не бе достатъчно. Сметнахме, че ако установим физическо присъствие тук, товa ще се отрази значително на способностите ни да откриваме възможности на по-ранен етап”, допълва той.
Базираният в Ню Йорк хеджфонд Coatue Management потвърди този месец, че планира да отвори офис в Европа.
Известни колебания
Засега обаче не всеки щатски инвеститор в технологичния сектор бърза да наема служители в Европа. Andreessen Horowitz, например, все още няма никакви инвеститори „на терен“ в Европа.
“Компанията сключи пет сделки във Великобритания и Европа в последните 12 месеца с прилични количества капитали, но все още не е готова да разшири дейността си на континента,” казва източник на CNBC.
Колебанията на Andreessen може би се дължат на факта, че в САЩ все още има много възможности или на това, че нещата не винаги се случват по план, когато американски инвеститори разширяват дейността си в Европа.
Google Ventures, която вече е GV, отваря офис в Европа през 2015 г. с петима партньори, които работят от Лондон. Нещата обаче не тръгват по план и европейският фонд е спрян, след като в централната в Калифорния отхвърлят “много” от инвестиционните идеи на партньорите в Лондон.
GV все още инвестира в Европа, но сега използва глобален фонд, а броя на партньорите в Лондон е намален.