В кои държави се произвежда най-много пчелен мед?
Пчелният мед е един от най-ценните хранителни продукти в света.
В много части на планетата хората го консумират самостоятелно или като добавка към други ястия и питиета.
Полезните му свойства са много, като според някои специалисти редовната консумация на мед повишава имунитета и предпазва от различни заболявания.
Ето кои са водещите производители на мед, според данните на Организацията по прехрана и земеделие към ООН, цитирани от платформата Statista.
10. Мексико
През 2019 г. в Мексико са произведени 61 000 тона пчелен мед. Регионите, в които е съсредоточен най-голям брой на пчелните кошери, са Кампече, Юкатан, Халиско, Чиапаз, Веракруз, Оаксака, Гереро, Пуебла и Мичоакан.
Основната част от меда, който се произвежда в Мексико, отива за износ (около 40 000 тона годишно), като основните пазари са Германия, Китай, Великобритания, Аржентина, Саудитска Арабия, Белгия и Съединените щати.
9. Русия
Производството на мед в Русия възлиза на 63 000 тона годишно. Пчеларството има дългогодишни традиции в страната, а медът се използва за много неща - от медицина до традиционна закуска и добавка към сутрешния чай. Страната е и един от водещите износители на пчелен мед, като приходите от експорта на този продукт възлизат на над 60 млн. долара всяка година.
8. Индия
Производството на пчелен мед в Индия достига 67 000 тона през 2019 г., по данни на Организацията по прехрана и земеделие към ООН. Най-голям тласък то получава през 90-те години на миналия век, когато страната се превръща в един от основните износители за Азия и Европа.
Индия разполага с огромно разнообразие, както от растения, от които се добива меда, така и от пчели. Местните пчелари отглеждат пет вида медоносни пчели.
7. Украйна
Украйна е един от водещите европейски производители на мед. Годишната продукция възлиза на около 70 000 тона. В пчеларството и производството на пчелен мед работят над 70 000 украинци, или около 1% от общата работна сила в страната.
6. Съединени американски щати
САЩ са един от водещите производители на пчелен мед в световен мащаб с над 71 000 тона годишна продукция. Щатите, които са лидери в този сектор, са Северна и Южна Дакота, Монтана, Калифорния и Флорида.
5. Иран
Всяка година в Иран се произвеждат по над 75 000 тона мед. Пчеларството е най-силно развито в регионите на Западен Азербайджан, Азандаран и Ардабил. Общият брой на пчелните кошери в Иран е над 6 милиона.
4. Аржентина
По данни на ООН в Аржентина се произвеждат по 79 000 тона пчелен мед годишно. В този сектор работят над 13 700 фирми и физически лица, като 4300 от тях са съсредоточени в района около столицата Буенос Айрес. На второ място е провинцията Ентре Риос с 2500 производители.
3. Канада
Канада е третият най-голям производител на мед в света и е на първо място в региона на Северна Америка. През 2019 г. общата продукция на пчелен мед в страната възлиза на над 80 млн. тона. Провинциите с най-много пчелари са Онтарио и Британска Колумбия, като общият им брой е над 5000.
2. Турция
Турция е водещият производител на мед в региона на Европа и Близкия Изток, като в световен мащаб заема второ място. Мугла, Орду, Адана, Айдън, Сивас и Мерсин са регионите, в които пчеларството е най-добре развито.
Медът е един от основните селскостопански продукти в Турция. В сектора са заети около 105 000 души, а броят на пчелните кошери е над 6 милиона. Годишната продукция възлиза на 109 000 тона, като основната част от нея е предназначена за износ в Германия, САЩ, Йордания, Унгария, Ирак, Саудитска Арабия и Австрия.
1. Китай
Китай е най-големият производител на мед в света с обща продукция от близо 445 000 тона. Това е четири пъти повече от втората държава в класацията - Турция. Три четвърти от производството в Китай е за местна консумация.
Освен че е световен лидер по производство на мед, Китай е на челните места и в класацията по качество на пчелните продукти. Един от центровете на пчеларството е провинция Жеджян, в която работят над 15 000 пчелари с около 1 милион кошери.