Ден преди да бъде връчен мандатът за съставяне на правителство на "Продължаваме промяната" от Министерството на финансите публикуваха проектобюджета за догодина.

Над 7 милиарда лева дефицит и потенциален нов дълг от над 10 милиарда лева са заложени във фискалната рамка за 2022 година.

От служебния кабинет предлагат от догодина минималната работна заплата да е 710 лева.

Максималният осигурителен доход, който бе една от червените линии в коалиционните преговори, е определен от служебния кабинет на 3400 лева. Максималният размер на пенсията ще бъде 1500 лева и то от 25 декември тази година. С оглед повишаване ефективността на семейните помощи за деца, се предвижда увеличаване на доходния критерий от 410 лв. на 510 лв. за получаване на пълния размер на помощта.

Наред с доходния критерий се предвижда и увеличаване на размерите на месечните помощи за отглеждане на дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст, съответно: за семейства с едно дете - с 10 лева повече месечно, за семейства с две – 20 лева месечно и за семейства с три и повече деца – с 30 лева месечно.

Максималният нов дълг догодина не може да надвишава 10.2 милиарда лева, като изрично е записана възможността да се търси финансиране на външните пазари. Нещо повече – лимитът по програмата за теглене на дълг на международните пазари се увеличава от 10 млрд. на 15 млрд. евро, но той няма как да бъде изпълнен изцяло в следващата година.

Над 4 млн. лв. доход са декларирали собственици, отдаващи имоти през AirbnbЧрез съществуващите инструменти за международно сътрудничество НАП има възможност да получава чрез данъчната администрация на Ирландия от Airbnb информация за всички български потребители, които са отдавали за краткосрочен наем имоти в платформата


Според средносрочната прогноза през 2024 общият държавен дълг може да достигне 49.1 милиарда лева.

Дефицитът за догодина е изчислен на 5.1% от брутния вътрешен продукт, като се очаква той да започне да намалява през следващите две години и да спадне до 2.8% от БВП през 2024 г.

Средногодишната инфлация ще бъде 4,9 на сто през 2022 г., но в края на годината ще се забави темпа си.