Дефицит от 7 млрд. лв. и 10 млрд. лв. нов дълг в проектобюджета за 2022 г.
Ден преди да бъде връчен мандатът за съставяне на правителство на "Продължаваме промяната" от Министерството на финансите публикуваха проектобюджета за догодина.
Над 7 милиарда лева дефицит и потенциален нов дълг от над 10 милиарда лева са заложени във фискалната рамка за 2022 година.
От служебния кабинет предлагат от догодина минималната работна заплата да е 710 лева.
Максималният осигурителен доход, който бе една от червените линии в коалиционните преговори, е определен от служебния кабинет на 3400 лева. Максималният размер на пенсията ще бъде 1500 лева и то от 25 декември тази година. С оглед повишаване ефективността на семейните помощи за деца, се предвижда увеличаване на доходния критерий от 410 лв. на 510 лв. за получаване на пълния размер на помощта.
Наред с доходния критерий се предвижда и увеличаване на размерите на месечните помощи за отглеждане на дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст, съответно: за семейства с едно дете - с 10 лева повече месечно, за семейства с две – 20 лева месечно и за семейства с три и повече деца – с 30 лева месечно.
Максималният нов дълг догодина не може да надвишава 10.2 милиарда лева, като изрично е записана възможността да се търси финансиране на външните пазари. Нещо повече – лимитът по програмата за теглене на дълг на международните пазари се увеличава от 10 млрд. на 15 млрд. евро, но той няма как да бъде изпълнен изцяло в следващата година.
Според средносрочната прогноза през 2024 общият държавен дълг може да достигне 49.1 милиарда лева.
Дефицитът за догодина е изчислен на 5.1% от брутния вътрешен продукт, като се очаква той да започне да намалява през следващите две години и да спадне до 2.8% от БВП през 2024 г.
Средногодишната инфлация ще бъде 4,9 на сто през 2022 г., но в края на годината ще се забави темпа си.