Министерският съвет отпуска допълнителни 860 млн. лв. енергийни помощи
На брифинг след последното редовно заседание на МС за годината министрите обявиха предприетите мерки по отношение на енергийната криза и настъпващата ковид вълна у нас.
Проблем номер едно е енергийната криза - абсолютно сме наясно, че в момента бизнесите и разпределителните дружества имат много проблеми с покриването на своите разходи и това ще се отрази на цените на бита. Решихме да допълним енергийните помощи с допълнителни 860 млн. лв., заяви премиерът Кирил Петков, цитиран от БНТ.
Имаме три седмици, в които трябва да увеличим ваксинацията максимално, особено за възрастното население на България, защото това е единственият начин да предотвратим запълването на болниците, спирането на икономиката и затварянето на училищата, допълни той.
Добавката от 75 лв. ще бъде за всички пенсионери, които ще се ваксинират от 1 януари, всички, които вече са се ваксинирали с три дози и всички, които са се ваксинирали съответно с първа, втора или трета доза. С експертите обсъдихме да съкратим срока между втора и трета доза, обясни премиерът.
Всички, които са се ваксинирали през януари, ще получат добавките си с пенсията за февруари. Ще се отпуснат и допълнителни 750 млн. лв., за осигуряване на ковид добавките от 60 лв. и да няма намаление на пенсиите.
Гласувани са допълнителни 120 млн. лв. за продължаване на мярката 60:40 за бизнеса, която ще бъде в подкрепа на около 80 000 работещи.
Министърът на енергетиката Александър Николов обясни, че отпуснатите средства за отоплителния сезон ще достигне милиард и половина лева - предвидено директно изплащане на трудовите дефицити в енергоразпределителните дружества и намаляване на цените.
Отвъд мерките за електроенергия, ще бъдат подпомогнати и потребителите на природен газ. В рамките на един отоплителен сезон, с което помощите за отоплителния сезон ще достигнат общо 2 милиарда лева.
В очакване сме на нова вълна, на Омикрон и сме длъжни да подготвим всички средства и ресурси, за да може обществото да премине през тази вълна с най-малки загуби, заяви здравният министър Асена Сербезова. Тя подчерта и нуждата от ваксинация.
"Защо се обръщаме към по-възрастните - защото във всички статистики това са хората, които са най-уязвими по отношение на заболяванията, имат и други придружаващи заболявания и всъщност в болниците това е и населението, което най-често се усложнява".
Секвенирането на ковид пробите се очаква след Нова година и тогава ще се разбере дали в България има заразени с Омикрон. Очакваме да се повиши ваксинирането и заради настъпването на новата вълна, и заради финансовите стимули, каза още здравният министър.