Азиатските акции поскъпват днес, като книжата на технологичните компании се възползваха особено добре от силната сесия на Уолстрийт вчера.

Доходността по щатските държавни облигации е близо до многогодишни върхове преди излизането тази седмица на данните за инфлацията.

Инвеститорите в различни активи класове посвещават значително време за размисъл върху темпа и времето на повишение на лихвите от страна на централните банки по света.

Ако няма някакви големи изненади, индексът на потребителски цени би трябвало да бетонира очакванията, че Федералният резерв на САЩ ще вдигне лихвите следващия месец, като по-висока инфлация ще подкрепи аргументите на онези, които очакват по-голямо повишение на основната лихва с 50 базисни пункта.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се повиши с 1% до най-високото си ниво от две седмици, подпомогнат от 3% ръст при индекса на технологичните акции на борсата в Хонконг.

Японският Nikkei добави 0.9% към стойността си.

Трите основни индекса на Уолстрийт вчера записаха повишение, като цените на акциите на технологични компании, като Apple Inc и Microsoft Corp, както и на някои банки, скочиха, подкрепени от вероятността от по-високи лихви.

Въпреки това технологичният индекс Nasdaq Composite губи 9.2% от началото на годината след бруталния януари.

Поскъпването на технологичните акции помогна на южнокорейския индекс KOSPI да нарасне с 0.8%, а книжата на най-голямата австралийска банка Commonwealth Bank of Australia се оскъпиха с 5%, след като финансовата институция обяви обратно изкупуване на акции на стойност 2 млрд. австралийски долара.

Поскъпването на акциите на финансовите компании в Хонконг допринесе за повишението на индекса Hang Seng с 2%, въпреки наложените по-строги мерки в борбата с новата вълна на COVID-19.

Близо 20% инфлация за 10 години. А какво се случи с инвестициите?Ръстът на индекса на потребителските цени в България за последните 10 години е 19.9%

E-mini фючърсите на щатския индекс S&P 500 нарастват с 0.23%.

Фокусът върху очакваните в четвъртък данни за инфлацията обаче вероятно ще ограничат по-нататъшни повишения.

Доходността по щатските държавни облигации запазва позиции в азиатската сесия, след като докосна многогодишно върхове в предходния ден.

Доходността по 10-годишните книжа беше на ниво от 1.9559%, след като нарасна до 1.97% вчера, което беше най-високото ниво от ноември 2019 г. Доходността по двегодишните облигации беше 1.3435%, малко под най-високото си ниво от март 2020 г.

В Азия доходността по японските 10-годишни държавни облигации нарасна с 1 базисен пункт до 0.215%, което беше най-високото ниво от януари 2016 г.

На валутните пазари беше доста спокойно, въпреки че доларът докосна едномесечен максимум спрямо йената.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо шест други основни валути, запазва позиции при 95.536.

След като поевтиняваше по-рано през седмицата, петролът възстанови част от изгубените позиции заради преговорите с Иран, които могат да доведат до евентуално увеличение на предлагането.

Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпват с 0.3% до 91.01 долара за барел, докато щатският лек суров петрол отчиташе повишение от 0.1% в цената до 89.47 долара за барел.

Спот цената на златото беше на ниво от 1 826 долара за тройунция.