Азиатските акции поевтиняват след данните за инфлацията в САЩ
Азиатските пазари на акции отчитат понижения днес, след като изнесените вчера данни за инфлацията в САЩ и коментари от страна на ръководители във Федералния резерв засилиха очакванията за по-агресивно повишение на лихвите в страната и доведоха до скок при доходността по щатските държавни облигации.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI отчиташе понижение от 0.76% по-рано през деня, като повечето пазари в региона бяха на отрицателна територия, въпреки че ръст при акциите на имотните компании помогна на китайските пазари.
Японските пазари са затворени днес заради празник.
Индекс, който следи акциите на листваните в Хонконг китайски строителни компании, нарасна с 2%, а друг индекс на имотните компании в Китай добави 1%, след като в медийна публикация беше посочено, че Китай ще позволи на имотните компании по-лесен достъп до предварителните продажби от жилищни проекти, което ще облекчи ликвидния недостиг в сектора.
Изнесени вчера данни показаха, че инфлацията в САЩ е достигнала 7.5% на годишна база през миналия месец, което беше 40-годишен максимум. Предварителните очаквания на икономистите бяха за повишение на потребителските цени със 7.3%.
Нагласите на пазара се влошиха допълнително, след като председателят на подразделението на Фед в Сейнт Луис Джеймс Булард заяви, че слез излизането на данните вече подкрепя много по-агресивно повишение на лихвите и иска ръст на основната лихва с цял процентен пункт до 1 юли.
Разпродажбите на щатските пазари вчера бяха по-агресивни, отколкото тези на азиатските пазари тази сутрин. Индексът Dow Jones Industrial Average се понижи с 1.47%, S&P 500 изгуби 1.81%, а технологичният Nasdaq Composite затвори с 2.1% надолу.
E-mini фючърсите на S&P 500 губеха 0.46% по-рано през деня в азиатска сесия.
Доходността по щатските 10-годишни държавни облигации нарасна до 2% за първи път от август 2019 г. и за последно бе на ниво от 2.0329%.
Доходността по двегодишните книжа, която се движи в тон с очакванията за лихвите, беше 1.5643%, след като скочи рязко след данните за инфлацията в САЩ.
"Тази реакция е доста значителна, когато имате предвид, че трейдърите очакваха 50-годишен връх на индекса на потребителските цени," казва пред Ройтерс Мат Симпсън, старши пазарен анализатор в City Index.
"След като инфлацията добави цели 2.1 процентни пункта само в последните четири месеца, е добре, че Фед спря да я описва като преходна," казва още Симпсън, отбелязвайки, че централната банка на САЩ вече не смята повишението на инфлацията за временна фаза.
Този скок доведе до сериозна волатилност на валутните пазари вчера, оскъпявайки долара до петседмичен връх спрямо йената.
Тези изменения обаче се отслабнаха късно вчера, след като трейдърите си припомниха, че Фед не е единствената централна банка, която затяга паричната си политика. Въпреки това доларът запазва позиции, като еврото поевтинява с 0.2%, а австралийският и новозеландският долар с по около 0.3% спрямо щатската валута.
Поскъпването на долара се отрази на цените на петрола, като щатският лек суров петрол поевтиня с 0.41% до 89.51 долара за барел. Брентът изгуби 0.58% до 90.95 долара за барел.
Спот цената на златото отстъпва с 0.05% до 1 824.21 долара за барел.