Акциите поевтиняват след данните за инфлацията в САЩ
Азиатските акции продължиха глобалния спад днес, след като изнесените вчера данни за най-високата инфлация в САЩ от четири десетилетия и промяната в нагласите на Европейската централна банка (ЕЦБ) засилиха очакванията за по-агресивни повишения на лихвите.
Това пък се отрази негативно на пазарните нагласи, които вече бяха пострадали от войната в Украйна.
Продавачите наобиколиха китайските пазари на акции след поевтиняването на книжата на листваните в САЩ китайски компании, след като бяха обявени имената на фирмите, които потенциално може да бъдат отписани от американския пазар.
Апетитът към риск намалява, докато инвеститорите се подготвяха за по-сериозно затягане на паричната политика, след като изнесените вчера данни показаха, че инфлацията в САЩ е нараснала до 7.9% на годишна основа през февруари, което е най-високото ниво от 40 години.
В сутрешната търговия азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI губеше 1.7%, след като пониженията на Уолстрийт се пренесоха към много от регионалните индекси.
Хонконгският индекс Hang Seng отчиташе понижение от 3.5%, като акциите на Yum China и четири други компании бяха подложени на разпродажби, след като бяха въвлечени в одиторски скандал между Пекин и Вашингтон.
Китайските акции бяха разпродавани, въпреки че от китайския регулаторен орган обявиха, че са уверени, че ще постигнат споразумение с американските си колеги относно финансовия надзор.
Извън Хонконг загубите на китайските пазари на акции бяха по-малки, като индексът на сините чипове CSI300 губи 1.3%.
Японският Nikkei се понижи с 2.4%, докато южнокорейският KOSPI изгуби 1.0%, а австралийският основен индекс отчиташе спад от 0.9%.
Пазарните нагласи не бяха подпомогнати и от факта, че проведените вчера преговори между външните министри на Русия и Украйна не доведоха до отслабване на конфликта межди двете държави.
Анализатори смятат, че войната на Русия срещу Украйна ще повиши още повече инфлацията по света, тъй като конфликтът доведе до скок в цените на петрола и други суровини.
От Goldman Sachs занижиха прогнозата си за ръста на БВП на САЩ от 2.0% на 1.75% за 2022 г.
Пазарите до голяма степен очакват Фед да вдигне основната си лихва с 25 базисни пункта през следващата седмица, но след излизането на данните за индекса на потребителските цени централната банка на САЩ може да се намеси и по-агресивно за ограничаване на инфлацията, както беше обещано от нейния председател Джером Пауъл през миналата седмица, пише Ройтерс.
От ЕЦБ обявиха вчера, че ще спрат да изкупуват облигации през третото тримесечие на годината, с което отвориха вратата за повишения на лихвите.
На валутните пазари еврото поскъпва с 0.13% до 1.0997 спрямо долара, като срещата на ЕЦБ не успя да подкрепи значително европейската валута.
"ЕЦБ внесе повече яснота относно плановете си за спиране на стимулите, но това е малко вероятно да оскъпи трайно еврото - поне не докато тече конфликът между Русия и Украйна," смятат анализатори на Westpac, цитирани от Ройтерс.
Йената се разменяше на ниво от 116.25 спрямо долара, след като за кратко поевтиня до петгодишно дъно от 116.39 спрямо щатската валута.
Доларовият индекс запазва позиции при 98.491, под достигнатия в понеделник над 1.5-годишен връх от 99.418.
На пазара на облигации доходността по щатските 10-годишни ценни книжа беше на ниво от 1.9671%.
На суровинните пазари щатският лек суров петрол (WTI) поевтинява с 0.4% до 105.6 долара за барел, докато цената на Брента се понижава с 1.0% до 108.15 долара за барел.
Спот цената на златото остава без промяна при 1 995.65 долара за тройунция.