Заплашва ли сривът на криптовалутите финансовата система?
Във вторник биткойнът падна за кратко под 30 000 долара за пръв път от 10 месеца, а според сайта за данни CoinMarketCap през последния месец криптовалутите, като цяло, са загубили пазарна стойност от близо 800 млрд. долара, тъй като инвеститорите се притесняват от затягането на паричната политика.
В сравнение с последния цикъл на затягане на политиката на Фед, започнал през 2016 г., криптовалутите са много по-голям пазар, което поражда опасения относно обвързаността им с останалата част от финансовата система, пише в свой икономически анализ агенция Ройтерс, цитирана от БГНЕС.
Колко голям е пазарът на криптовалути?
През ноември най-популярната криптовалута биткойн достигна исторически връх от над 68 000 долара, с което стойността на криптопазара достигна 3 трлн. долара, според CoinGecko. Във вторник числото вече беше 1.51 трилиона долара.
Биткойнът представлява близо 600 млрд. долара от тази стойност, следван от етериум с пазарна капитализация от 285 млрд. долара. Въпреки че криптовалутите се радват на експлозивен растеж, пазарът все още е сравнително малък.
Пазарите на акции в САЩ, например, са на стойност 49 трилиона долара, докато Асоциацията на индустрията за ценни книжа и финансови пазари определи непогасената стойност на пазарите на фиксирана доходност в САЩ на 52.9 трилиона долара в края на 2021 г.
Кой притежава и търгува с криптовалути?
Криптовалутите започнаха като феномен на дребно, но институционалният интерес от страна на борси, компании, банки, хедж фондове и взаимни фондове расте бързо.
Въпреки че е трудно да се получат данни за съотношението между инвеститорите на дребно и институционалните инвеститори на криптопазара, Coinbase - най-голямата борса за криптовалути в света, заяви, че през четвъртото тримесечие институционалните инвеститори и инвеститорите на дребно са притежавали по около 50% от активите на платформата ѝ.
Нейните институционални клиенти са изтъргували 1.14 трлн. долара в криптовалути през 2021 г., в сравнение с едва 120 млрд. долара през 2020 г., каза Coinbase.
По-голямата част от биткойн и етериум в обращение се държи от малцина избрани. В доклад от октомври на Националното бюро за икономически изследвания (NBER) се посочва, че 10 000 инвеститори в биткойни, както физически, така и юридически лица, контролират около една трета от пазара на биткойни, а 1 000 инвеститори притежават приблизително 3 млн. биткойн токена.
Според изследване на Чикагския университет, към 2021 г. приблизително 14% от американците са инвестирали в цифрови активи.
Може ли сривът на криптовалутите да навреди на финансовата система?
Макар че общият криптопазар е сравнително малък, Федералният резерв на САЩ, Министерството на финансите и Международният съвет за финансова стабилност отбелязаха стейбълкойн - цифрови токени, обвързани със стойността на традиционни активи, като потенциална заплаха за финансовата стабилност.
Стейбълкойн се използват най-вече за улесняване на търговията с други цифрови активи. Те са обезпечени с активи, които могат да загубят стойността си или да станат неликвидни по време на пазарен стрес, а правилата и оповестяванията, свързани с тези активи и правата на инвеститорите за обратно изкупуване, са неясни.
Това може да направи стейбълкойн уязвими към загуба на доверието на инвеститорите, особено в периоди на пазарен стрес, заявиха регулаторите.
Това се случи в понеделник, когато TerraUSD - основна стабилна криптовалута, наруши обвързаността си с долара в съотношение 1:1 и падна до 0.67 долара, според CoinGecko. Този ход отчасти допринесе за спада на биткойн.
Въпреки че TerraUSD поддържа връзката си с долара чрез алгоритъм, изтичането на средства от инвеститорите върху стейбълкойн, които поддържат резерви в активи, като пари в брой или търговски ценни книжа, може да се разпространи в традиционната финансова система, предизвиквайки стрес в тези базови класове активи, твърдят регулаторите.
Тъй като съдбата на все повече компании е свързана с представянето на криптоактивите и традиционните финансови институции се впускат все повече в този клас активи, се появяват и други рискове, казват регулаторите.
През март например изпълняващият длъжността Comptroller of the Currency предупреди, че банките могат да бъдат спънати от криптодеривати и нехеджирани криптоекспозиции, като се има предвид, че те работят с малко исторически данни за цените.
Все пак като цяло регулаторите са разделени по отношение на размера на заплахата, която сривът в стойността на криптовалутите представлява за финансовата система и икономиката в по-широк план.