Болестта, от която Хитлер най-много се страхува
В продължение на 10 години лекарят Карл Ото фон Айкен лекува гласните струни на Адолф Хитлер.
Той е сред малкото хора, които са толкова близо до фюрера, че да могат да повлияят на остатъка от живота му.
Наскоро потомък на доктора открива непубликувани писма. От тях разбираме интересни неща от живота на диктатора. Те хвърлят светлина върху страховете му.
От кореспонденцията става ясно, че лидерът на нацистка Германия се е боял да не загуби гласа си. Той искал от Карл Ото фон Айкен да му казва всичко, дори и да е най-лошото.
В едно от писмата се споменава, че лекарят е отложил важна операция по отстраняването на малък полип, тъй като на Хитлер му е предстояла важна реч. Той предлага процедурата да бъде направена след нея, за да може гласните струни да имат време за възстановяване. Уникалното при процедурата е, че за времето си тя протича доста гладко - без никакви усложнения, пише NZZ Magazine.
Известно е, че след края на Втората световна война следователи разпитват Карл Ото фон Айкен. На въпрос защо не се е възползвал от възможността да убие диктатора, той отвръща лаконично, че е лекар, а не убиец.
Гласът играе важна роля в живота на Адолф Хитлер. Неслучайно историкът Ричард Дж. Евънс го поставя в центъра на неговия успех.
За здравословното състояние на диктатора има различни сведения. Книги са посветени на неговата пристрастеност към амфетамините. Дрезгавият глас обаче е този, който го тревожи. Притеснявал се да не става дума за рак и да загуби гласа си.
Хитлер знае силата на своя глас, който използва, за да мобилизира масите.
“Той израсна с гласа си“, казва Томас Вебер, професор по история в Абърдийн, който се занимава интензивно с проучване на ранните години на Хитлер и неговото издигане.
Той е актьор, всъщност несигурен човек, който страда от външния си вид и се заявява с гласа си.
Красноречиво говори и това, което самият Хитлер пише в “Моята борба”: Всяко велико движение на земята дължи израстването си на велики оратори, а не на велики писатели.