Азиатските акции и петролът поевтиняват в началото на седмицата
Азиатските акции поевтиняват днес, а дохосността по държавните облигации се повиши, след като данните за инфлацията в САЩ възобновиха опасенията за още по-агресивно затягане на паричната политика от страна на Федералния резерв.
Предупреждение във връзка с COVID-19 от страна на Пекин пък засили страховете относно ръста на световната икономика.
Индексът на китайските сини чипове CSI300 се понижи с 0.84%, а хонконгският Hang Seng падна с 2.9%.
Спадът при японския Nikkei беше от 2.78%, колкото беше понижението и при южнокорейския Kospi. Новозеландският основен индекс губеше 2.1%, а австралийските пазари са затворени днес заради празник, информира Ройтерс.
Фючърсите на щатските борсови индекси сочат към нови понижения, като тези на S&P 500 губят 1.54%, след като индексът падна с 2.91% в петък.
Доларът поскъпна до 135 йени за първи път от две десетилетия, подкрепен от ръста в доходността по държавните облигации, който продължи и по време на азиатската сесия. Доходността по щатските 10-годишния държавни облигации достигна повече от едномесечен връх при 3.201%, с което се намира само на две десети от базисния пункт от най-високото си ниво от ноември 2018 г.
Най-многолюдният пекински район Чаоян обяви вчера три кръга на масово тестване с цел потушаване на "свирепо" избухване на зараза от COVID-19 в бар и търговски район през миналата седмица, което предизвика опасения за още локдауни, малко след като градът беше облекчил ограниченията.
Междувременно, индексът на потребителските цени на САЩ нараства с 8.6% миналия месец, което беше повече от очакваното и най-голямото повишение на годишна база от декември 1981 г., показаха изнесените в петък данни на Министерството на труда.
Това попари надеждите, че инфлацията е достигнала своя пик и заостри вниманието на пазарите върху това, че Фед може да затяга паричната си политика прекалено дълго време и да предизвика рязко забавяне на икономиката. Следващото решение относно паричната политика на централната банка на САЩ ще бъде обявено в сряда.
Според пазарите вероятността за увеличение на основната лихва с петдесет базисни пункта е 80%, а тази за увеличение със седемдесет и пет базисни пункта - 20%.
Доходността по щатските двегодишни облигации, скочи до 3.159% в Токио днес, което се случва за първи път от декември 2007 г.
Доларовият индекс, който следи представянето на щатския долар спрямо кошница от шест други основни валути, сред които и йената, се повиши до 104.55 за първи път от близо месец.
Еврото поевтиня до 1.0479 спрямо долара за първи път от 19 май.
Най-популярната криптовалута биткойн падна до едномесечно дъно от 25 975 долара.
Междувременно, цената на суровия петрол се понижи с над 2 долара вследствие на опасенията относно ръста на световната икономика. Фючърсите на брента паднаха с 2.06 долара, или 1.7%, до 119.95 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол (WTI) губеха 2.13 долара, или 1.8%, до 118.54 долара за барел.